O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-iyun kuni Konstitutsiyaviy komissiya a’zolari bilan uchrashdi.
Mamlakatimiz Konstitutsiyasi mustaqillik yillarida erishilgan barcha yutuqlarning mustahkam huquqiy poydevori bo‘lib kelmoqda. Shu bilan birga, hayot ham, xalqimizning dunyoqarashi ham o‘zgarmoqda.
So‘nggi yillarda fuqarolar tomonidan Konstitutsiyamizni takomillashtirish bo‘yicha ko‘plab fikrlar bildirib kelinayotgan edi. Shuni inobatga olib, joriy yil 20-may kuni Oliy Majlis palatalari Kengashlari tomonidan Konstitutsiyaviy komissiya tuzildi. O‘tgan bir oy davomida mazkur komissiyaga xalqimizdan 48 ming 492 ta taklif kelib tushdi.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari aholining bunday faolligini, mamlakatimiz kelajagiga daxldorlik hissini yuksak baholab, konstitutsiyaviy islohotlar yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi.
– Yangilangan Konstitutsiya mamlakatimizning uzoq muddatli taraqqiyot strategiyalari, umuman, yurtimiz va xalqimizning ertangi farovon hayoti uchun mustahkam huquqiy asos hamda ishonchli kafolat yaratishi lozim. Bir so‘z bilan aytganda, “Inson qadri uchun” g‘oyasini hamda hozirgi islohotlarimizning bosh tamoyili bo‘lgan “Inson – jamiyat – davlat” degan yondashuvni Konstitutsiyamizning mazmuniga chuqur singdirib, amaliy hayotimizda bosh qadriyatga aylantirishimiz zarur. Ya’ni, insonning qadr-qimmati, sha’ni va g‘ururi bundan buyon barcha sohalarda birinchi o‘rinda turishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz o‘z ma’ruzasida to‘rtta ustuvor yo‘nalishga e’tibor qaratib, ularning har biri bo‘yicha takliflarini aytdi.
Inson, uning hayoti, erkinligi, qadr-qimmati, daxlsiz huquqlari va manfaatlari masalasi birinchi yo‘nalish sifatida ko‘rsatib o‘tildi.
– Inson qadrini yuksaltirish haqiqatda davlat hokimiyati organlarining konstitutsiyaviy burchi va ustuvor vazifasi bo‘lmog‘i shart. Yangilanayotgan Konstitutsiyamizda ushbu tamoyillar aniq ifoda etilishi, o‘zining mukammal huquqiy yechimini topishi zarur, – dedi Prezident.
Yashash huquqi har bir insonning uzviy huquqi ekani ta’kidlanib, Konstitutsiyaga “O‘zbekistonda o‘lim jazosi taqiqlanadi”, degan normani kiritish taklifi bildirildi.
Shaxsning sudlanganligi va undan kelib chiqadigan huquqiy oqibatlar uning qarindoshlari huquqlarini cheklashga asos bo‘lishi mumkin emasligini qat’iy yozib qo‘yish zarurligi aytildi.
Shuningdek, ozodlikdan mahrum etilgan shaxslarga nisbatan insoniy munosabatni ta’minlash bo‘yicha konstitutsiyaviy asoslarni mustahkamlash masalalariga to‘xtalib o‘tildi.
Ma’muriy, fuqarolik, iqtisodiy, jinoiy javobgarlik va boshqa yo‘nalishdagi ishlarni ko‘rib chiqishda insonga nisbatan qo‘llaniladigan huquqiy ta’sir choralari – qonuniy maqsadga erishish uchun yetarli bo‘lishi hamda shaxsga imkon qadar yengillik yaratishi kerakligi ta’kidlandi.
Ikkinchi yo‘nalishda “O‘zbekiston – ijtimoiy davlat” degan g‘oya ilgari surildi.
Ma’lumki, ijtimoiy davlat har bir inson uchun munosib yashash sharoitlari yaratib beradi, hech kim e’tibordan chetda qolmaydi, o‘z muammolari bilan yolg‘iz tashlab qo‘yilmaydi. Shu bois bu yo‘nalishda aholini uy-joy bilan ta’minlash, oilaning iqtisodiy va ma’naviy asoslarini mustahkamlash, bolalarning manfaatlari va to‘laqonli rivojlanishi uchun barcha sharoitlarni yaratish, nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash, inson salomatligi va ekologiyani asrashga oid takliflar bildirildi.
– Bir so‘z bilan aytganda, davlatning erkaklar va ayollar, oilalar va bolalar, yoshlar va nuroniylar, nogironligi bor shaxslar, mamlakatda yoki uning tashqarisida bo‘lishidan qat’i nazar, barcha insonlar haqida qayg‘urishi Konstitutsiyada mustahkamlanishi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchinchi yo‘nalish Konstitutsiyada mahallaning maqomini hamda davlat organlarining bu boradagi vazifalarini aniq belgilash haqida bo‘ldi. Bunda mahallalarning davlat hokimiyati organlari tizimiga kirmasligi, joylardagi mahalliy ahamiyatga molik masalalarni mustaqil hal etishi, buning uchun davlat organlari ularga ko‘mak ko‘rsatishiga oid tamoyillar o‘z ifodasini topadi.
To‘rtinchi yo‘nalish mamlakatimizda davlat boshqaruvini takomillashtirish, xalq hokimiyatchiligini kuchaytirishga qaratilgani bilan juda muhim.
– Biz el-yurt tashvishi bilan yashaydigan xalqchil davlat barpo etishni ko‘zlaganmiz. Bu shuni anglatadiki, davlat, uning organlari va mansabdor shaxslari xalq uchun ishlaydi, unga xizmat qiladi. Davlat hokimiyati ustidan xalq nazorati o‘rnatiladi. Konstitutsiyaga davlat organlari faoliyatida ochiqlik, shaffoflik va hisobdorlikni, mazkur organlarning ixcham va tejamkor bo‘lishini ta’minlash yuzasidan qoidalar kiritishni taklif qilaman, – dedi Prezident.
Jumladan, hukumatni shakllantirish va uning samarali faoliyat yuritishini ta’minlashda Oliy Majlisning vakolatlarini kengaytirish, Prezidentning ayrim vakolatlarini Oliy Majlisga o‘tkazish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Hokimlar bir vaqtning o‘zida xalq deputatlari kengashlariga ham boshchilik qilishi haqidagi qoidani Konstitutsiyadan chiqarib tashlash vaqti kelgani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari Konstitutsiyaga qonunchilik takliflarini kiritish institutini joriy etishni taklif qildi. Bu qoida orqali xalq bevosita tashabbus ko‘rsatish huquqini qo‘lga kiritadi. 100 ming kishidan kam bo‘lmagan miqdordagi fuqarolar o‘z qonunchilik takliflarini Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga kiritish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Hukumat vakolatlarini ham kengaytirib, Vazirlar Mahkamasi va hokimliklarning ekologiya, yoshlar, oilani qo‘llab-quvvatlash, nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy himoya qilish, jamoat transportini rivojlantirish, aholining dam olishi uchun zarur sharoitlar yaratish, fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mas’uliyatini Konstitutsiyada belgilash lozimligi qayd etildi.
Jahonda tub o‘zgarishlar yuz berayotgan hozirgi sharoitda, O‘zbekiston tashqi siyosatining konseptual-huquqiy asoslarini yangilash va takomillashtirish muhimligi ham ta’kidlandi.
Ma’lumki, Konstitutsiyaviy komissiya tomonidan umumlashtirilgan takliflarni endi Qonunchilik palatasi deputatlari qonunchilik tashabbusi tartibida Parlament quyi palatasiga kiritadi. Parlamentda ular chuqur muhokamadan o‘tkazilib, yangilangan Konstitutsiya loyihasi tayyorlanadi. Qonunchiligimizga ko‘ra, parlamentning o‘zi ham Konstitutsiyaga o‘zgartish kiritish vakolatiga ega. Lekin Prezidentimiz Konstitutsiya loyihasini umumxalq muhokamasida ko‘rib chiqishni hamda referendum o‘tkazish yo‘li bilan qabul qilishni taklif etdi.
– Konstitutsiyaviy islohotni fuqarolarimiz fikri va qo‘llab-quvvatlashi asosida, referendum orqali amalga oshirsak, bu tom ma’noda xalqimiz xohish-irodasining ifodasi – haqiqiy xalq Konstitutsiyasi bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu bois, Prezident xalqimizga murojaat qilib, konstitutsiyaviy islohot jarayonida yanada faol qatnashishga chaqirdi.
– Betakror yurtimizda barqaror jamiyatni va bardavom taraqqiyotni ta’minlash – barchamizning bosh maqsadimizdir! Men butun xalqimizni ana shu buyuk maqsadga erishishda o‘zaro birdamlikka va hamjihatlikka chaqiraman, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuv samimiy muloqot tarzida davom etdi. Konstitutsiyaviy komissiya a’zolari so‘zga chiqib, aholining takliflari, islohotlar zarurati haqida o‘z fikrlarini bildirdi.

Shavkat Mirziyoyev: Our main goal is to ensure stability in society and the progressive development of our unique country
On June 20, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with members of the Constitutional Commission.
The Constitution of Uzbekistan is a solid legal basis for all the success achieved during the years of independence. At the same time, life does not stand still, the worldview of our people is changing.
In recent years, citizens have expressed many opinions about improving the Basic Law. In this regard, on May 20 this year, the Constitutional Commission was established by the Councils of the Chambers of the Oliy Majlis. Over the past month, the Commission has received 48,492 proposals from citizens.
At the meeting, the Head of the state highly appreciated the activity of compatriots, their sense of belonging to the future of the country, as well as expressed his vision of constitutional reforms.
“The updated Constitution should create a solid legal basis and a reliable guarantee of long-term development strategies of our country, as a whole, its future prosperity and prosperous life of our people. In a word, having deeply introduced into the content of our Constitution the idea of “In the name of human honor and dignity” and the “Person – society – state” approach, which is the main principle of our current reforms, we need to turn them into the main value of our daily life. In other words, human dignity, honor and pride should now be in the first place in all spheres”, Shavkat Mirziyoyev said.
In his speech, the President focused on four priority areas and made proposals for each of them.
The person, his life, freedom and dignity, inviolable rights and interests are indicated as the first direction.
“The elevation of human dignity should be a constitutional duty and a priority task of state authorities. These principles should be reflected in our updated Constitution, find their perfect legal solution”, the President said.
Emphasizing that the right to life is an inalienable right of every person, it is proposed to introduce a provision in the Constitution that “the death penalty is prohibited in Uzbekistan”.
It was noted that it is necessary to state in the Basic Law that a person’s criminal record and the legal consequences arising from it cannot be grounds for restricting the rights of his relatives.
Issues of strengthening the constitutional foundations of humane treatment of persons deprived of liberty were also considered.
While considering cases of administrative, civil, economic, criminal liability and other areas, the measures of legal influence applied to a person should be sufficient to achieve a legitimate goal and, if possible, not burdensome for a person, the Head of the state noted.
In the second direction, it was proposed to consolidate the idea of “Uzbekistan – a social state” in the Constitution.
As is known, decent living conditions are created in a social state for everyone, no one is left without attention, one on one with their problems. Therefore, it is proposed to reflect in the Basic Law the obligations of the state to provide housing for the population, strengthen the economic and spiritual foundations of the family, create all conditions for ensuring the interests and full development of children, support people with disabilities, and protect human health and environment.
“In a word, the state’s concern for men and women, families and children, youth and the elderly, persons with disabilities, all people, whether in the country or abroad, should be enshrined in the Constitution”, Shavkat Mirziyoyev said.
The third direction is to clearly define in the Constitution the status of mahalla and the responsibilities of state bodies in the process of interacting with it. At the same time, it was proposed to reflect the principle that the mahalla is not part of the system of state authorities, can independently resolve issues of local significance, receive support from the state for these purposes.
The fourth direction is the improvement of public administration, strengthening democracy.
“We are aimed at building a democratic state that lives by the concerns of the people. This means that the state, its bodies and officials work for the people, serve them. Public control over state power will be established. I propose to introduce norms into the Constitution that ensure openness, transparency and accountability in the activities of state bodies, as well as the compactness and economy of these bodies”, the President said.
Thus, proposals have been put forward to expand the powers of the Oliy Majlis to form a government and ensure its effective functioning, transferring part of the powers of the President to the Oliy Majlis.
It was emphasized that it is time to exclude from the Constitution the provision that the hokims simultaneously head the councils of people’s deputies.
The Head of the state proposed to introduce the institution of making legislative proposals into the Constitution. Thanks to this rule, people will have the right to initiate laws. According to this provision, a group of at least 100 thousand citizens will be able to submit their legislative proposals to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
The need for expanding the powers of the Government and defining in the Constitution the responsibilities of the Cabinet of Ministers and hokimiyats on ecology, youth, family support, social protection of persons with disabilities, development of public transport, creation of conditions for people’s recreation, support of civil society institutions was also emphasized.
The importance of updating and improving the conceptual and legal framework of Uzbekistan’s foreign policy, taking into account the cardinal changes taking place in the world, was also noted.
The proposals summarized by the Constitutional Commission will be submitted in the future as a legislative initiative to the Lower House of Parliament by deputies of the Legislative Chamber. They will be discussed in detail in the Parliament, which will prepare a draft of the updated Constitution. According to the current legislation, the Parliament has the authority to independently introduce amendments to the Constitution. However, the President proposed to consider the draft Constitution at a national discussion and adopt it by referendum.
“If we carry out constitutional reform based on the opinions and support of our citizens, through a referendum, it will be a real expression of the will of our people – a truly people’s Constitution”, the Head of the state said.
In this regard, the President called on compatriots to take a more active part in the process of constitutional reform.
“Our main goal is to ensure stability in society and the progressive development of our unique country! I call on all our people to unity and cohesion in achieving this great goal”, Shavkat Mirziyoyev said.
An open exchange of views took place at the meeting. The members of the Constitutional Commission expressed their opinions on the proposals of the population and the need for reforms.