Ўзбекистон ва Россия етакчилари икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 май куни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш, икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ўтган йил ноябрь ойида Москва шаҳрида ўтган олий даражадаги учрашувда эришилган келишувларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йил бошидан фаол мулоқотлар ва ўзаро ташрифлар суръати ошгани мамнуният билан қайд этилди. Март ойи охирида биринчи Тошкент халқаро инвестиция форуми ҳамда апрель ойида Ўзбекистон пойтахтида янги минтақавий форматда ташкил этилган “Иннопром” халқаро саноат кўргазмаси доирасида икки томонлама тадбирлар муваффақиятли ўтказилди.
Саноат кооперацияси бўйича устувор лойиҳалар давом эттирилмоқда. Жорий йил бошидан буён товар айирбошлаш ҳажми 40 фоизга ошди.
Гуманитар ҳамкорликка доир, шу жумладан таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, туризм ва спорт соҳаларида муҳим дастурлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон ва Россия етакчилари ишбилармон доиралар ўртасидаги кооперация алоқаларини чуқурлаштириш ва ҳудудлараро алоқаларнинг катта салоҳиятидан самарали фойдаланиш муҳимлигини қайд этдилар.
Минтақавий кун тартиби ва халқаро сиёсат масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Икки мамлакат Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек очиқлик, ишонч ва дўстоналик руҳида ўтди.

On May 24, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The current issues of further development of strategic partnership and alliance, expansion of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Russia were considered.
The main attention was paid to the practical implementation of the agreements reached during the summit meeting in Moscow last November.
The positive dynamics of active contacts and mutual exchanges since the beginning of this year were noted with satisfaction. Bilateral events were successfully held within the framework of the first Tashkent International Investment Forum at the end of March and the Innoprom International Industrial Exhibition, organized in the capital of Uzbekistan in April this year in a new regional format.
The implementation of priority projects of industrial cooperation continues. Since the beginning of the year, the trade turnover has increased by 40 percent.
Important programs of humanitarian cooperation are being implemented, including in education, healthcare, culture, tourism and sports.
Uzbekistan and Russian leaders noted the importance of deepening cooperation between business circles and effectively using the great potential of interregional ties.
Views were exchanged on the regional agenda and international politics.
The telephone conversation between the Presidents of the two countries took place in a traditionally open, trusting and friendly atmosphere.