Нефть-газ соҳасидаги ишлар самарадорлиги кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 24 май куни нефть-газ хомашёсини қазиб олиш ва маҳсулот ишлаб чиқаришни кенгайтириш масалалари муҳокамаси бўйича йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизнинг Тараққиёт стратегиясида иқтисодиётни либераллаштириш ва саноатнинг етакчи тармоқларини трансформация қилиш бўйича мақсадлар белгиланган. Жумладан, нефть-газ соҳасида ҳам трансформация жараёнлари бошланган.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари, аввало, шу масалага эътибор қаратиб, бу жараённи жадаллаштириш зарурлигини таъкидлади. Халқаро консультантларни жалб қилиб, стратегик ёндашувларни белгилаб олиш, нефть-газ соҳасида ҳисоб-китоб механизмлари шаффофлигини таъминлаш вазифалари қўйилди.
Корхоналарни молиявий соғломлаштириш, операцион самарадорликни ошириш орқали харажатларни қисқартириш, бошқарув тизимини илғор хорижий тажриба асосида ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Президент тармоқ раҳбарларига аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини ёқилғи-энергия манбалари билан узлуксиз таъминлаш бўйича аниқ топшириқлар берди.
Табиий газ истеъмолини назорат қилиш ва ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган тизимини тўлиқ ишга тушириб, йўқотишларни бартараф этиш чоралари белгиланди. Ресурсларни ҳозирдан тежаш, муқобил энергиядан фойдаланишни рағбатлантириш муҳимлиги таъкидланди.

The efficiency of work in the oil and gas industry considered
On May 24, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to discuss the issues of expanding oil and gas production and product manufacturing.
The Development Strategy of Uzbekistan defines goals for the liberalization of the economy and the transformation of leading industries. In particular, transformation processes have begun in the oil and gas sector.
At the meeting, the Head of the state, first of all, focused on the issues of transformation and stressed the need for accelerating this process. Tasks have been set to attract international consultants, define strategic approaches, and ensure transparency of accounting mechanisms in the oil and gas industry.
Measures have been identified to improve the financial health of companies, reduce costs by increasing operational efficiency, and create a management system based on world best practices.
The President gave specific instructions to the heads of the industry regarding ensuring an uninterrupted supply of fuel and energy resources to the population and enterprises.
Measures have been identified to eliminate losses with the full implementation of an automated system for monitoring and accounting for natural gas consumption. The importance of saving resources and stimulating the use of alternative energy sources was noted.