Президент ҳунармандларни қўллаб-қувватлади
Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона вилояти Фурқат туманидаги “Уста Юсуфжон наққош” оилавий корхонасида бўлди.
Корхона раҳбари Муҳаммадали Юнусов миллий ёғоч ўймакорлиги мактабининг муносиб давомчиси. Унинг ишлари юртимиздаги кўплаб мақбара ва янги мажмуаларга кўрк бағишлаган. “Қўлигул” ҳунарманд Ўзбекистон халқ устаси унвонига сазовор бўлган.
Муҳаммадали Юнусов ижодида “паргори”, “шарафа”, “муқарнас” ва “ислимий” услублар устувор. Нақшинкор устунлар, курси, лавҳ, қутича ва бошқа оилавий буюмлар ҳамиша харидоргир.
Устанинг шогирдлари кўп. Шу боис корхонага кенг шароит яратиш мақсадида янги бино қурилмоқда.
–Ота-боболаримиздан мерос ҳунарни асраб-авайлаб, ёш авлодга етказаётганингиз, ёшларни ишли қилаётганингиз учун раҳмат,– деди Президент. – Бундай ҳунармандчилик турларини янада оммалаштириш керак. Бу ҳам маданият, ҳам маърифат, ҳам иқтисодиёт.
Давлатимиз раҳбари мазкур оилавий корхона ёнида мактаб ташкил этиш, унда ҳунарлар билан бирга математика, геометрия, физика, кимё каби фанларни ҳам чуқурлаштириб ўқитиш муҳимлигини таъкидлади. Тошкент, Самарқанд, Хива ва Бухорода ҳам шу каби ёғоч ўймакорлиги марказлари ташкил этиш бўйича топшириқ берди.

President supports artisans’ activities
President Shavkat Mirziyoyev visited the Usta Yusufjon Nakkosh family enterprise in Furkat district of Fergana region.
The head of the enterprise, Muhammadali Yunusov, is a worthy successor of the traditions of the woodcarving national school. His works adorn many mausoleums and new complexes in the country. He was awarded the title of People’s Master of Uzbekistan.
The styles of “pargori”, “sharafa”, “mukarnas” and “islimi” prevail in the works of Muhammadali Yunusov. Carved columns, chairs, plates, caskets and other products of the master are always in demand.
The master has many students. Therefore, the enterprise is expanding, a new building is being built.
“Thank you for preserving the heritage of our ancestors, passing it on to the younger generation and employing young people”, the President said. – It is necessary to further promote these types of crafts. They contain culture, education, and economics.
The Head of the state noted the importance of creating a school next to the family enterprise, where, along with folk crafts, mathematics, geometry, physics and chemistry will be taught in-depth. An instruction was given to create similar wood carving centers in Tashkent, Samarkand, Khiva and Bukhara.