Шавкат Мирзиёев: Агар фидойи ҳоким келса, одамлар дарров сезади
Қарши шаҳрида халқ депутатлари Қашқадарё вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтмоқда.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этмоқда.
- Ўтган йили 11 октябрда бўлган сайловолди учрашувида, сизлар билан бирга Қашқадарёни келгуси беш йилда ривожлантириш ва аҳоли ҳаётини яхшилаш бўйича катта мақсадларни қўйган эдик, - деди Президент. - Кеча Қашқадарёни эрталабдан кечгача айланиб, одамларнинг кўзига қараб, шу режаларимизга одамлар ишоняптими, ўзгаришларни сезяптими, деб эътибор бердим. Буларни ким қилади? Раҳбар қилади - фидойи, халқини севадиган, элни бирлаштирадиган раҳбар. Агар фидойи ҳоким келса, одамлар дарров сезади.
Давлатимиз раҳбари ҳозирги таҳликали замонда ички имкониятларга таяниш ва уларни самарали ишга солиш зарурлигини таъкидлади.
- Қаерга уддабуррон раҳбар қўйилган бўлса, натижа бўлаяпти. Қашқадарёга, 3 ярим миллиондан кўп аҳолиси бўлган элга раҳбар бўлиш осон эмас. Бундай раҳбар топиш ҳам осон эмас. Қашқадарёнинг ери бой, тупроғи унумдор, одамлари меҳнаткаш. Фақат уларни бирлаштириб, елкадош бўлиб, ҳалол ишлаш керак. Ҳокимни ҳоким қиладиган, уни ишини кўрсатадиган шу халқ. Маҳаллий депутатлар, нуронийлар, умуман, одамлар бефарқ бўлмаса, Қашқадарёнинг қадамлари тезлашади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Сессияда ташкилий масала кўрилди. Давлатимиз раҳбари 2021 йил ноябрь ойидан буён Қашқадарё вилояти ҳокими вазифасини бажариб келаётган Азимов Муротжон Бердиалиевич номзодини вилоят ҳокими лавозимига тавсия этди.
М.Азимов 1976 йилда Қашқадарё вилояти Китоб туманида туғилган. Бухоро вилояти прокурори, Бош прокурор ўринбосари ва биринчи ўринбосари, Давлат божхона қўмитаси раиси вазифаларида ишлаган.
Халқ депутатлари, меҳнат фахрийлари, хотин-қизлар, ёшлар сўзга чиқиб, номзодни қўллаб-қувватлади. Овозга қўйиш натижаларига кўра, Муротжон Азимов Қашқадарё вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.

President attends Extraordinary Session of Kashkadarya Regional Council of People’s Deputies
“At the pre-election meeting on October 11 last year, we set tasks for the development of Kashkadarya and improving the lives of people for the next five years”, the President said. – Yesterday I traveled around Kashkadarya, met with people and tried to understand: do people believe in our plans, do they feel the changes. How to achieve this? We need a selfless leader who loves the people and unites them. People immediately feel the deeds of a selfless hokim.
The Head of the state noted the need for relying on internal capabilities and using them effectively in the current difficult time.
“Smart leadership yields results. It is not easy to be the leader of Kashkadarya, a region with a population of over 3.5 million people. Finding such a leader is also not easy. Kashkadarya has rich subsoil, fertile land, and hardworking people. It is only necessary to unite people, give them a shoulder and work in good faith. People are a mirror of hokim's work. If local deputies, elders and the public as a whole have a sense of ownership, the development of Kashkadarya will accelerate”, Shavkat Mirziyoyev said.
An organizational issue was considered at the session. The Head of the state recommended Azimov Murotjon Berdialiyevich, Acting Hokim of Kashkadarya region since November 2021, for the post of the head of the region.
M. Azimov was born in 1976 in Kitab district of Kashkadarya region. He worked as the Prosecutor of Bukhara region, Deputy and First Deputy Prosecutor General, Chairman of the State Customs Committee.
People’s deputies who took the floor, labor veterans, women and youth supported the candidate. According to the voting results, Murotjon Azimov was approved as the Hokim of Kashkadarya region.