Шавкат Мирзиёев: Агар фидойи ҳоким келса, одамлар дарров сезади
Қарши шаҳрида халқ депутатлари Қашқадарё вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтмоқда.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этмоқда.
- Ўтган йили 11 октябрда бўлган сайловолди учрашувида, сизлар билан бирга Қашқадарёни келгуси беш йилда ривожлантириш ва аҳоли ҳаётини яхшилаш бўйича катта мақсадларни қўйган эдик, - деди Президент. - Кеча Қашқадарёни эрталабдан кечгача айланиб, одамларнинг кўзига қараб, шу режаларимизга одамлар ишоняптими, ўзгаришларни сезяптими, деб эътибор бердим. Буларни ким қилади? Раҳбар қилади - фидойи, халқини севадиган, элни бирлаштирадиган раҳбар. Агар фидойи ҳоким келса, одамлар дарров сезади.
Давлатимиз раҳбари ҳозирги таҳликали замонда ички имкониятларга таяниш ва уларни самарали ишга солиш зарурлигини таъкидлади.
- Қаерга уддабуррон раҳбар қўйилган бўлса, натижа бўлаяпти. Қашқадарёга, 3 ярим миллиондан кўп аҳолиси бўлган элга раҳбар бўлиш осон эмас. Бундай раҳбар топиш ҳам осон эмас. Қашқадарёнинг ери бой, тупроғи унумдор, одамлари меҳнаткаш. Фақат уларни бирлаштириб, елкадош бўлиб, ҳалол ишлаш керак. Ҳокимни ҳоким қиладиган, уни ишини кўрсатадиган шу халқ. Маҳаллий депутатлар, нуронийлар, умуман, одамлар бефарқ бўлмаса, Қашқадарёнинг қадамлари тезлашади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Сессияда ташкилий масала кўрилди. Давлатимиз раҳбари 2021 йил ноябрь ойидан буён Қашқадарё вилояти ҳокими вазифасини бажариб келаётган Азимов Муротжон Бердиалиевич номзодини вилоят ҳокими лавозимига тавсия этди.
М.Азимов 1976 йилда Қашқадарё вилояти Китоб туманида туғилган. Бухоро вилояти прокурори, Бош прокурор ўринбосари ва биринчи ўринбосари, Давлат божхона қўмитаси раиси вазифаларида ишлаган.
Халқ депутатлари, меҳнат фахрийлари, хотин-қизлар, ёшлар сўзга чиқиб, номзодни қўллаб-қувватлади. Овозга қўйиш натижаларига кўра, Муротжон Азимов Қашқадарё вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.

Шавкат Мирзиёев: Когда приходит самоотверженный хоким, люди сразу чувствуют это
- На предвыборной встрече 11 октября прошлого года мы вместе с вами поставили большие задачи по развитию Кашкадарьи и улучшению жизни людей на ближайшие пять лет, — сказал Президент. - Вчера я с утра до вечера ездил по Кашкадарье, встречался с людьми и старался понять: верят ли люди в наши планы, чувствуют ли перемены. Как добиться этого? Нужен самоотверженный руководитель, который любит народ и объединяет его. Когда приходит самоотверженный хоким, люди сразу чувствуют это.
Глава государства подчеркнул необходимость опираться на внутренние возможности и эффективно их использовать в нынешнее непростое время.
- Где работает умный руководитель, там виден результат. Нелегко быть руководителем Кашкадарьи - региона с населением более 3,5 миллиона человек. Найти такого руководителя тоже непросто. У Кашкадарьи богатые недра, плодородная земля, трудолюбивый народ. Необходимо лишь объединить людей, подставить им плечо и работать добросовестно. Люди делают хокима хокимом, они - зеркало его работы. Если у местных депутатов, старейшин и общественности в целом будет чувство сопричастности, развитие Кашкадарьи ускорится, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На сессии рассмотрен организационный вопрос. Глава государства рекомендовал Азимова Муротжона Бердиалиевича, исполняющего обязанности хокима Кашкадарьинской области с ноября 2021 года, на должность главы региона.
М.Азимов родился в 1976 году в Китабском районе Кашкадарьинской области. Работал прокурором Бухарской области, заместителем и первым заместителем Генерального прокурора, председателем Государственного таможенного комитета.
Взявшие слово народные депутаты, ветераны труда, женщины и молодежь выступили в поддержку кандидата. По результатам голосования Муротжон Азимов утвержден хокимом Кашкадарьинской области.