Касбида яна бир маҳалла обод бўлди
Бу ерда 6 минг нафардан зиёд аҳоли яшайди. Уларга қулай ижтимоий шароитлар яратиш мақсадида ҳудудда “Обод қишлоқ” дастури амалга оширилди.
Маҳаллага олиб келувчи йўл бўйида 40 дан ортиқ енгил конструкцияли савдо ва хизмат шохобчалари қурилди. Бу орқали 200 нафарга яқин аҳоли ишли бўлди.
Хонадонлар электр энергияси, табиий газ ва ичимлик суви билан таъминланди. 8 километрдан ортиқ ички йўлларга асфальт, 18 километрдан зиёд қисмига қум-шағал ётқизилди.
Давлатимиз раҳбари Обод маҳалла марказидаги шароитларни кўрди, болаларнинг санъат ва спорт тўгаракларини кузатди.
- Бундай ишлар туфайли маҳаллаларга нур, маданият кираяпти, одамлар ўзгаришларни сезаяпти. Энди бу марказ халқимизга хизмат қилиши, доим гавжум бўлиши керак. Бу ерда хизматларни кўпайтириш, ёшларни спортга, турли тўгаракларга жалб этиш зарур, - деди Шавкат Мирзиёев.
Маҳаллада жорий йилда 600 нафар хотин-қиз касаначилик асосида тикувчилик маҳсулотлари ишлаб чиқаришга жалб қилинди.
Кооперация асосида 50 та хонадонда инкубатор орқали жўжа кўпайтириш, 300 та хонадонда гўшт, 200 тасида тухум йўналишида паррандачилик ташкил этилмоқда.
Туман фаоллари билан суҳбатда ёшлар таълим-тарбияси, бандлик масаласи ҳақида сўз борди. Давлатимиз раҳбари Касби тумани азалдан ўзига хос кулолчилик ва гиламчилик мактаби билан машҳур бўлиб келганини таъкидлаб, “Ҳунарманд” уюшмасига ҳудудда ушбу йўналишларни ривожлантиришга кўрсатма берди.

Еще одна махалля благоустроена в Касбинском районе
Здесь проживают более 6 тысяч человек. В целях создания для них благоприятных условий реализована программа «Обод кишлок».
Вдоль дороги, ведущей к махалле, построено более 40 торговых и сервисных точек из легких конструкций. В результате было трудоустроено около 200 человек.
Дома обеспечены электричеством, природным газом и питьевой водой. Заасфальтировано более 8 километров , песчано-гравийной смесью покрыто более 18 километров внутренних дорог.
Глава государства ознакомился с условиями в махаллинском центре, наблюдал за занятиями в детских творческих и спортивных кружках.
- В результате такой работы махалля преображается, люди чувствуют изменения. Теперь этот центр должен служить людям, в нем всегда должно быть многолюдно. Необходимо наладить больше услуг, занимать молодежь спортом, различными кружками, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В этом году 600 женщин были привлечены к производству швейной продукции на основе надомничества.
На основе кооперации в 50 домохозяйствах организуется разведение цыплят в инкубаторах. Налаживается выращивание кур на мясо в 300 хозяйствах и кур-несушек в 200 хозяйствах.
В беседе с активом района обсуждены вопросы воспитания и занятости молодежи. Отметив, что Касбинский район издавна славится своей уникальной школой гончарного дела и ковроткачества, глава государства поручил ассоциации "Хунарманд" развивать эти направления в районе.