Шавкат Мирзиёев: Ўзбекистон ва Қозоғистон – табиий иқтисодий ҳамкорлар
6 декабрь куни Оқўрда қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президентини расмий кутиб олиш маросими бўлди.
Олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди. Ўзбекистон ва Қозоғистон давлат мадҳиялари янгради.
Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Қасим-Жомарт Тоқаев фахрий қоровул олдидан ўтиб, расмий делегациялар аъзоларини бир-бирига таништирдилар.
Сўнг давлат раҳбарларининг тор доирадаги музокаралари бўлиб ўтди.
Самимият ва ишонч руҳида ўтган учрашувда етакчилар кўп қиррали Ўзбекистон-Қозоғистон шериклигига доир кенг кўламли масалаларни, шу жумладан сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни кўриб чиқдилар, халқаро ва минтақа кун тартиби юзасидан фикр алмашдилар.
Қозоғистон Президенти давлатимиз раҳбарини ташрифи билан қутлаб, Президент сайловида ишончли ғалаба қозонгани билан яна бир бор табриклади ва келгуси фаолиятига муваффақиятлар тилади, ушбу учрашувнинг муҳим аҳамиятини алоҳида қайд этди.
- Сиз Қозоғистонга давлат ташрифи билан келганингиздан жуда мамнунмиз. Ҳамкорликни янги даражага олиб чиқишда ушбу воқеа жуда муҳим. Бугун имзоланадиган ҳужжатлар шериклигимизга қўшимча суръат бағишлайди. Мамлакатларимиз ҳукуматларига белгиланган мақсадларга эришиш учун саъй-ҳаракатларни жадаллаштириш топшириғини бердик. Ўйлаймизки, мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар бутун Марказий Осиё минтақасида барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашнинг муҳим омили бўлиб хизмат қилади, – деди Қосим-Жомарт Тоқаев.
Президентимиз таклиф учун миннатдорлик билдириб, ушбу учрашув Қозоғистон мустақиллигининг 30 йиллиги арафасида ўтаётганини таъкидлади ҳамда Ўзбекистон халқи номидан биродар қозоқ халқини ушбу қутлуғ сана билан самимий табриклади, тинчлик-осойишталик, равнақ ва янги зафарлар тилади.
Биринчи Президент – Элбоши Нурсултон Назарбоев бошлаган катта бунёдкорлик ишлари бугунги кунда Қосим-Жомарт Тоқаев раҳбарлигида давом эттирилаётгани ва Қозоғистон барқарор тараққиёт йўлидан дадил бораётгани таъкидланди.
Ўзбекистон етакчиси икки биродар давлат ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларининг ривожланиш суръатини мамнуният билан қайд этди.
– Ўзбекистон ва Қозоғистон – табиий иқтисодий ҳамкорлар. Иқтисодиётларимиз рақобат қилмайди, бир-бирини тўлдириб туради. Ўзаро савдо ортмоқда. Жорий йилда товар айирбошлаш рекорд даража - 4 миллиард долларга етиши кутилмоқда. Автомобилда ва темир йўллари орқали юк ташиш ҳажмлари ошмоқда. Авиақатновлар тўлиқ қайта тикланди, янги йўналишлар очилмоқда. Етакчи корхоналаримиз кооперацияни муваффақиятли кенгайтирмоқда. Кейинги йилларда иқтисодиётнинг деярли барча тармоқларида қўшма корхона ва лойиҳалар сони 6 баробарга ошди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик ривожланиб бораётгани, бунда мамлакатларимиз ҳудудлари ва тадбиркорлари ўртасидаги тўғридан-тўғри алоқалар муҳим ўрин тутаётгани алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистон Президентининг ташрифи арафасида Туркистон шаҳрида Бош вазирлар раислигида Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва Ҳудудлар форуми ўтди. Куни кеча Қозоғистон пойтахтида қўшма бизнес-форум муваффақиятли ўтказилди. Ушу тадбирлар натижасида жами 6 миллиард долларлик келишув ва шартномалар имзоланди.
Кейинги йилларда қўшма корхоналар сони 6 баробарга ошди. Костанайда автомобиль, автобус ва қишлоқ хўжалиги техникасини ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Туркистон ва Чимкентда замонавий тўқимачилик ва маиший техник корхоналари ишга туширилди. Ўзбекистонда қозоғистонлик ҳамкорлар билан биргаликда энергетика, саноат, кимё, озиқ-овқат тармоқлари, қурилиш соҳасида қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Пандемия даврида биродар халқларимиз бир-бирига ёрдам бериб келдилар.
Гуманитар соҳадаги ҳамкорлик фаол ривожланмоқда. Қайта тикланган Тошкент халқаро кинофестивали доирасида Қозоқ киноси кунлари муваффақиятли ўтказилди. Шу ҳафта Қозоғистон пойтахтида Ўзбек киноси кунлари бўлиб ўтади.
Минтақа давлатлари раҳбарларининг мунтазам маслаҳат учрашувлари ўз самарасини кўрсатди. Очиқ ва ишончли мулоқот учун ноёб майдон шаклланди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон БМТ, МДҲ, ШҲТ, ИҲТ, Туркий тилли давлатлар ташкилоти ва бошқа тузилмалар доирасида ҳам фаол ҳамкорлик қилмоқда.
– Бугун икки томонлама стратегик шериклигимизни иттифоқчилик муносабатлари даражасига кўтариш тўғрисида тарихий қарор қабул қиламиз. Бу нафақат мамлакатларимиз, балки бутун минтақанинг изчил тараққиёти, барқарорлиги ва равнақи учун улкан аҳамиятга эга бўлади, – деди Ўзбекистон Президенти.
Етакчилар минтақа ва халқаро кун тартибининг томонларни қизиқтирган долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Учрашувда давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш борасидаги интилиши қатъий эканини яна бир бор тасдиқладилар.

Шавкат Мирзиёев: Узбекистан и Казахстан – это естественные экономические партнеры
6 декабря в резиденции Акорда прошла церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан.
В честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Казахстана.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев совершили обход почетного караула и представили друг другу членов официальных делегаций.
Затем состоялись переговоры глав государств в узком составе.
В ходе встречи, которая прошла в теплой и доверительной обстановке, главы государств рассмотрели широкий круг вопросов многогранного узбекско-казахстанского партнерства, в том числе в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах, а также обменялись мнениями по международной и региональной повестке.
Президент Казахстана, приветствуя лидера Узбекистана, вновь поздравил его с убедительной победой на прошедших президентских выборах и пожелал успехов в дальнейшей деятельности, а также отметил значимость настоящего визита.
– Мы с большой радостью принимаем вас в Казахстане с государственным визитом. Он имеет очень важное значение для вывода сотрудничества на новый уровень. Пакет документов, который сегодня будет подписан, придаст дополнительный импульс партнерству. Мы условились дать поручения правительствам наших стран предпринять самые энергичные меры для достижения поставленных задач. Мы считаем, что взаимоотношения между наши странами являются серьезным фактором обеспечения стабильности и безопасности в всем Центральноазиатском регионе, - отметил Касым-Жомарт Токаев.
Президент нашей страны, поблагодарив за приглашение, подчеркнул, что эта встреча проходит накануне 30-летия независимости Казахстана, и от имени народа Узбекистана сердечно поздравил братский народ с этим знаменательным событием, пожелав мира, процветания и новых побед.
Отмечено, что под руководством Касыма-Жомарта Токаева сегодня Казахстан продолжает большую созидательную работу, начатую Первым Президентом – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым и уверено продвигается по пути устойчивого развития.
Лидер Узбекистана с удовлетворением отметил высокую динамику отношений дружбы и добрососедства между двумя братскими государствами.
– Узбекистан и Казахстан – это естественные экономические партнеры. Наши экономики не конкурируют, а дополняют друг друга. Растет взаимная торговля. Ожидается, что в этом году товарооборот достигнет рекордного уровня в 4 миллиарда долларов. Увеличиваются объемы автомобильных и железнодорожных грузоперевозок. Полностью восстановлено авиасообщение, открываются новые маршруты. Наши ведущие предприятия успешно углубляют кооперацию. За последние годы количество совместных предприятий и проектов увеличилось в шесть раз практически во всех секторах экономики, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Особо отмечено развитие торгово-экономического сотрудничества, где важную роль играют прямые контакты между регионами и бизнес-кругами обеих стран.
В преддверии визита Президента Узбекистана в Казахстан в Туркестане прошли заседание Межправительственной комиссии и Форум регионов под руководством Премьер-министров. Накануне успешно проведен бизнес-форум в столице Казахстана. По итогам этих мероприятий подписаны соглашения и контракты на 6 миллиардов долларов.
Налажено производство автомобилей, автобусов и сельхозтехники в Костанае. Запущены современные текстильные предприятия и выпуск бытовой техники в Туркестане и Шымкенте. В Узбекистане совместно с казахстанскими партнёрами реализуются проекты в энергетике, промышленности, химической, пищевой отраслях, строительном секторе.
В период пандемии наши страны оказывали братскую поддержку друг другу.
Активно наращивается взаимодействие в гуманитарной сфере. В рамках возрожденного Ташкентского международного кинофестиваля успешно прошли Дни казахского кино. А на этой неделе в столице Казахстана пройдут Дни узбекского кино.
Показали свою эффективность регулярные Консультативные встречи глав государств региона. Сформирована уникальная площадка для открытого и доверительного диалога.
Узбекистан и Казахстан также активно сотрудничают в рамках ООН, СНГ, ШОС, ОЭС, Организации тюркских государств и других структур.
– Сегодня мы примем историческое решение о выводе двустороннего стратегического партнёрства на уровень союзнических отношений. Это будет иметь огромное значение для обеспечения устойчивого развития, стабильности и процветания не только наших стран, но и всего региона в целом. Мы привержены укреплению отношений дружбы и добрососедства с братским Казахстаном, – сказал Президент Узбекистана.
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
В ходе встречи стороны вновь подтвердили приверженность дальнейшему укреплению отношений дружбы и добрососедства между Узбекистаном и Казахстаном.