Ўзбекистон Республикаси Президенти Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг ўринбосарини қабул қилди
24 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг ўринбосари, БМТ Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ижрочи директори Гада Валини қабул қилди.
Учрашувда глобал ва минтақавий хавфсизликка таҳдид солаётган замонавий хавф ва хатарларга қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва БМТнинг ушбу ихтисослашган бўлинмаси ўртасидаги амалий ҳамкорлик юксак даражага кўтарилгани ва самарали тус олгани мамнуният билан қайд этилди.
Мамлакатимизда 1995 йилдан буён бошқарманинг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси фаолият юритмоқда. Унинг фаол иштирокида кейинги бир неча йилда амалдаги минтақавий дастур доирасида умумий қиймати 24 миллион долларлик молиявий-техник кўмак лойиҳалари бажарилди ва амалга оширилмоқда.
Гада Валининг ташрифи доирасида Марказий Осиё мамлакатлари учун 2022-2025 йилларга мўлжалланган янги минтақавий ҳамкорлик дастури қабул қилинди, ушбу дастурда бешта устувор йўналишда 90 миллион долларлик тадбир ва лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, шу кунларда Самарқанд шаҳрида Ёшларнинг гиёҳванд моддаларга қарши минтақавий тармоғи ишга туширилади ҳамда Бухоро шаҳрида Одам савдосига қарши кураш бўйича халқаро конференция ўтказилади.
Учрашувда наркотикларнинг ноқонуний айланмаси, уюшган жиноятчилик ва халқаро терроризмга қарши курашиш соҳасида, коррупцияга қарши курашиш мақсадида электрон платформа жорий қилиш ва бошқа йўналишларда шериклик ва ўзаро мувофиқлашувни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Минтақадаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилиб, Афғонистонда гуманитар инқирознинг олдини олиш ва ушбу мамлакатга амалий ёрдам кўрсатиш учун халқаро ҳамжамиятнинг мувофиқлашган саъй-ҳаракатлари муҳим экани таъкидланди.
Мамлакатимизнинг БМТ бошқармаси билан тизимли ва кўп қиррали ҳамкорлигини мустаҳкамлашга доир қўшма “йўл харитаси”ни тайёрлаш юзасидан келишувга эришилди.

President of Uzbekistan receives the Under-Secretary-General of the United Nations
On November 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Under-Secretary-General of the United Nations, Executive Director of the UN Office on Drugs and Crime Ghada Waly, arriving in Uzbekistan on a working visit.
The current issues of interaction in combating modern challenges and threats to global and regional security were considered.
The achieved high level and productive nature of practical cooperation of Uzbekistan with the UNODC was noted with satisfaction.
A representative office of the Office for Central Asia has been operating in Uzbekistan since 1995. With the active participation of the office, over the past few years, projects of financial and technical assistance worth $24 million have been implemented within the framework of the current regional program.
During the visit of Ms. Ghada Waly, a new regional cooperation program has been adopted for Central Asia for 2022-2025, which provides for the joint implementation of activities and projects in five priority areas for $90 million.
These days the Regional Youth Network against Drugs will be launched in the city of Samarkand. An International Conference on Combating Trafficking in Human Beings will be held in the city of Bukhara.
Issues of further enhancing partnerships and coordinating interaction in the fight against drug trafficking, organized crime and international terrorism, the introduction of an electronic platform to combat corruption and other areas were discussed at the meeting.
The main attention was paid to the development of the situation in the region, the importance of coordinated international efforts to prevent a humanitarian crisis in Afghanistan and provide practical assistance to this country.
An agreement was reached on the preparation of a joint roadmap to strengthen the systemic and multifaceted cooperation of Uzbekistan with the UNODC.