Президент Шавкат Мирзиёев Андижон шаҳридаги “Янги авлод” хусусий мактаби фаолияти билан танишди.
Минг ўринли мазкур умумтаълим мактаби бу йил илк ўқувчиларини қабул қилди. Уч қаватли иккита ўқув биносида 55 та синфхона, 3 та лаборатория, фан кабинетлари бор. Улар замонавий ўқув жиҳозлари ва ускуналар билан таъминланган.
Мактаб чет тилларига ихтисослаштирилган бўлиб, инглиз, хитой, араб тиллари чуқурлаштирилган тарзда ўқитилади.
Шунингдек, аниқ фанларни инглиз тилида интерфаол тарзда ўқитиш, ментал арифметика, ахборот технологиялари, робототехника тўгараклари ташкил этилган. Ошхона, очиқ ва ёпиқ спорт майдонлари, гимнастика ва хореография хоналарида зарур шароитлар яратилган.
Президент мактаб ўқувчилари билан суҳбатда уларнинг интилишларини қўллаб-қувватлади.
– Сизлар энг тўғри йўлни – билим йўлини танлагансизлар. Ҳеч қачон ўқишдан, изланишдан тўхтаманглар. Вақт тез ўтади, эртага ҳаётда муносиб ўрин топишингиз, замонга мос мутахассислар бўлиб етишишингиз учун бугун ўқишингиз керак. Мен ишонаман, сизлар мутлақо янги авлод ёшлари бўлиб улғаясизлар, ота-онангиз, эл-юртингиз орзусини рўёбга чиқарасизлар. Чунки сизларда билим бўлади. Билим эса, кўп бор айтганимдек, ўтда ёнмайди, сувда чўкмайди. Яккаю ягона нажотимиз – илм, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда мактабгача таълим муассасаси ва университет барпо этиш лойиҳаси тақдимот қилинди. Унга кўра, мактаб ёнида 150 ўринли боғча, 500 ўринли ахборот технологиялари университети қурилиши режалаштирилган. Шу тариқа боғча, мактаб ва университет таълим кластерига айланади. Уларда болалар боғча ёшидан чуқурлаштирилган билим олиб, ахборот технологиялари бўйича етук мутахассислар бўлиб етишади.

Шавкат Мирзиёев: Наш единственно верный путь – путь к знаниям
Общеобразовательная школа, рассчитанная на тысячу мест, в этом году приняла первых учеников. В двух трехэтажных учебных корпусах имеются 55 классов, 3 лаборатории и предметные кабинеты. Они оснащены современным учебным интвентарем и оборудованием.
Школа специализируется на иностранных языках, здесь углубленно преподаются английский, китайский и арабский.
Также действуют интерактивный класс обучения точным наукам на английском языке, кружки пр ментальной арифметике, информационным технологиям, робототехнике. Необходимые условия созданы на кухне, закрытых и открытых спортивных площадках, в комнатах гимнастики и хореографии.
В беседе с учащимися школы Президент отметил важность приобретать знания.
- Вы идете по правильному пути. Никогда не прекращайте учиться, исследовать. Время летит незаметно, поэтому нужно учиться сегодня, чтобы завтра найти достойное место в жизни, стать современными профессионалами. Я верю, что вы вырастете совершенно новым поколением, которое осуществит мечты своих родителей и своей страны. Ведь у вас будет знание. А знание, как я уже много раз говорил, не горит в огне и не тонет в воде. Наш единственно верный путь – путь к знаниям, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же представлен проект строительства дошкольного учреждения и университета. Рядом со школой планируется построить детский сад на 150 мест и университет информационных технологий на 500 мест. Таким образом, детский сад, школа и университет образуют кластер. В них дети с дошкольного возраста будут получать углубленные знания по современным IT-технологиям и иностранным языкам, и в будущем станут квалифицированными специалистами в области информационных технологий.