Президент узумчилар маҳалласида меҳмон бўлди
Халқимизнинг миллий деҳқончилик маданияти, қадриятларидан бири – узумчилик. Айниқса, Фарғона водийсида деярли ҳар бир кўчада, хонадонда ток бор.
Намуна маҳалласида ҳам шундай. Аксарият оилаларнинг асосий даромади узумчиликдан. Шунингдек, намуналиклар мебелсозлик, дўппидўзлик, чеварлик, чорвачилик, асаларичилик ва қуён боқиш билан шуғулланади. Маҳаллада уч мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қилади.
Шавкат Мирзиёев шу ерлик Жумабой Исмоилов хонадонида меҳмон бўлди.
Оила бошлиғи уста деҳқон. Турмуш ўртоғи Фотима ая тикувчи. Улар катта фарзандларни уй-жойли қилгани, ўз уйида ишлаб, қўшимча даромад топаётгани ҳақида сўзлади. 15 сотих томорқада 100 туп узум ва бошқа мевали дарахтлар экилган. Ўтган йили биргина узумнинг ўзидан 21 миллион сўм даромад олинган.
Президент келгусида маҳалла тизимига янада кенг имкониятлар берилиши, бу жойлардаги муаммоларни манзилли ҳал этиш ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишда муҳим омил бўлишини таъкидлади.

President visits Namuna mahalla
The President got acquainted with the living conditions of the population in Kushtepa district’s Namuna mahalla.
Viticulture is an integral part of the agriculture of Uzbekistan people. The cultivation of the vine is especially widespread in Fergana Valley.
Namuna mahalla is no exception. The main income of residents comes from viticulture. At the same time, they are engaged in the production of furniture, the manufacture of national hats, sewing, animal husbandry, beekeeping and rabbit breeding. More than 3 thousand people live in the mahalla.
Shavkat Mirziyoyev visited Jumaboy Ismoilov’s family here.
Mr. Ismoilov is a dehkan with a lot of experience. His spouse Fotima is a seamstress. They told that they have already arranged the life of older children, now they receive additional income by working at home. 100 grape bushes and fruit trees are grown on 15 acres of land. 21 million UZS were earned from grapes last year.
The President noted that in the future, the mahalla system will be provided with even wider opportunities, which will help to address local problems and social protection of the population.
Thereupon, President Shavkat Mirziyoyev has completed his trip to Fergana region and departed for Andijan.