Президент узумчилар маҳалласида меҳмон бўлди
Халқимизнинг миллий деҳқончилик маданияти, қадриятларидан бири – узумчилик. Айниқса, Фарғона водийсида деярли ҳар бир кўчада, хонадонда ток бор.
Намуна маҳалласида ҳам шундай. Аксарият оилаларнинг асосий даромади узумчиликдан. Шунингдек, намуналиклар мебелсозлик, дўппидўзлик, чеварлик, чорвачилик, асаларичилик ва қуён боқиш билан шуғулланади. Маҳаллада уч мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қилади.
Шавкат Мирзиёев шу ерлик Жумабой Исмоилов хонадонида меҳмон бўлди.
Оила бошлиғи уста деҳқон. Турмуш ўртоғи Фотима ая тикувчи. Улар катта фарзандларни уй-жойли қилгани, ўз уйида ишлаб, қўшимча даромад топаётгани ҳақида сўзлади. 15 сотих томорқада 100 туп узум ва бошқа мевали дарахтлар экилган. Ўтган йили биргина узумнинг ўзидан 21 миллион сўм даромад олинган.
Президент келгусида маҳалла тизимига янада кенг имкониятлар берилиши, бу жойлардаги муаммоларни манзилли ҳал этиш ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишда муҳим омил бўлишини таъкидлади.

Президент побывал в махалле виноградарей
Виноградарство – неотъемлемая часть земледельческой культуры нашего народа. Особенно широко выращивание лозы распространено в Ферганской долине.
Не исключение и махалля Намуна. Основной доход местные жители получают от виноградарства. Вместе с тем они занимаются производством мебели, изготовлением национальных головных уборов, швейным делом, животноводством, пчеловодством и разведением кроликов. В махалле живут более 3 тысяч человек.
Шавкат Мирзиёев побывал в гостях у местного жителя Джумабоя Исмоилова.
Глава семьи – дехканин с большим опытом. Супруга Фотима-ая – швея. Они рассказали о том, что уже обустроили жизнь старших детей, сейчас получают дополнительный доход, работая дома. На приусадебном участке площадью 15 соток выращивают 100 кустов винограда и фруктовые деревья. В прошлом году от одного только винограда выручили 21 миллион сумов.
Президент отметил, что в будущем системе махалли будут предоставлены еще более широкие возможности, что поможет адресному решению проблем на местах и социальной защите населения.