Президент санъаткорлар ва ёшлар билан суҳбатлашди
Шавкат Мирзиёев Фарғона вилояти сайловчилари билан учрашувдан сўнг, Бағдод тумани Гулистон маҳалласида бунёд этилган Маданият марказида санъат намояндалари билан суҳбатлашди.
- Иқтисодиёт билан бирга маданиятни ривожлантиришга ҳам ҳаракат қилаяпмиз. Фарғона азалдан санъаткорлар ватани бўлиб келган. Қўқон театри таъмирланиб, замонавий шароитлар яратилгани, улуғ адиб ва санъаткорлар хотирасига бағишлаб музей ва мактаблар ташкил этилгани хайрли бўлди. Бугун сайловчилар билан учрашувда Зокиржон Холмуҳаммад ўғли Фурқат, Ашурали Зоҳирий, Юсуфжон қизиқ Шакаржонов номини абадийлаштириш, Санъаткорлар хиёбонини барпо этиш, умуман, вилоятда маданиятни ривожлантириш бўйича кўплаб фикрлар билдирдим. Агар сизлар қўллаб-қувватлаб, ўз ҳиссангизни қўшсангиз, бу санъат ривожига, ёшлар тарбиясига хизмат қилади, деб ўйлайман, – деди давлатимиз раҳбари.
Қўқон театрида адабий муҳитни яхшилаш, пойтахтдан истеъдодли режиссёрларни жалб қилиб, асарлар савиясини ошириш муҳимлиги таъкидланди. Фарғона дорбозлик ва аскиячилик анъаналарини давом эттириш учун Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтида алоҳида бўлим ташкил этиш таклифи билдирилди.
Президент шу маҳалладаги иссиқхонани ҳам бориб кўрди. Бу ерда “ёшлар дафтари”га кирган 500 нафар йигит-қиз иш билан таъминланган.
Давлатимиз раҳбари уларнинг деҳқончилиги, даромади, режалари билан қизиқди.
Ёшлар иссиқхонада асосан лимончилик билан шуғулланаётгани, қатор ораларига бодринг, помидор, қалампир, сабзавотлар экиб, даромад олаётгани, бунинг самарасида оиласи “ёшлар дафтари”дан чиққани ҳақида сўзлаб берди.
Ёш тадбиркор Зулхумор Мамажонова оиласига маҳалла ҳудудида қурилган уйлардан бепул хонадон ажратилгани, иссиқхонадан олаётган даромади орқали келгусида ёшларни тадбиркорликка ўргатиш ниятида эканини айтиб, Президентга миннатдорлик билдирди.
– Ерга муносабат ўзгаряпти, ҳаракат қилсак, натижа бўлади. Бу сизларга кичик бўлса ҳам, бир имконият. Ҳали яна иссиқхоналар қурилади, кўплаб корхоналар ташкил этаяпмиз, уларга сизларга ўхшаган меҳнаткаш, билимли ёшлар керак. Ҳеч қачон изланишдан, ўрганишдан тўхтаманглар. Ёшларнинг билим олиши учун Фарғонада қўшимча имкониятлар яратамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.

Президент пообщался с деятелями искусства и молодежью
После встречи с избирателями Ферганской области Шавкат Мирзиёев посетил новый центр культуры в махалле Гулистон Багдадского района и побеседовал с деятелями искусства.
- Вместе с экономикой мы стараемся развивать и сферу культуры. Фергана издавна славится своими людьми творчества. Отремонтирован театр в Коканде, созданы современные условия, организованы музеи и школы в честь выдающихся литераторов и деятелей искусства. Сегодня на встрече с избирателями я предложил увековечить имена Зокирджона Холмухаммада-углы Фурката, Ашурали Зохири, Юсуфжона-кызык Шакарджонова, построить Аллею артистов и в целом развивать культуру в регионе. Думаю, вы поддержите эти идеи и внесете свой вклад, что послужит развитию искусства, делу воспитания молодежи, - сказал глава государства.
Подчеркнута важность улучшения деятельности Кокандского театра, привлечения талантливых режиссеров из столицы и повышения художественного уровня спектаклей. Высказано предложение об организации в Узбекском государственном институте искусств и культуры специального отделения для продолжения традиций ферганских канатоходцев и мастеров аскии.
Президент также посетил теплицу в этом же районе. Здесь трудоустроены 500 юношей и девушек, включенных в «молодежную тетрадь".
Глава государства поинтересовался их успехами и планами.
Молодые земледельцы рассказали, что в основном занимаются выращиванием в теплице лимонов, в междурядьях - помидоров и перца, других овощей, что приносит им доход и помогло выйти из "молодежной тетради".
Молодая предпринимательница Зурхумор Мамажонова отметила, что ее семье бесплатно выделили квартиру в одном из недавно построенных в махалле домов, поделилась планами организовать предпринимательские курсы для молодежи за счет вырученных в теплице средств, а также выразила благодарность Президенту.
- Отношение к земле меняется, и, если не сидеть сложа руки, результат будет. Для вас это небольшая, но все-таки возможность. Еще будут новые теплицы, создается множество предприятий, им будут нужны такие трудолюбивые, образованные молодые люди, как вы. Никогда не прекращайте поиск нового и приобретение знаний. Мы создадим в Фергане дополнительные возможности молодежи для получения образования, - сказал Шавкат Мирзиёев.