Шавкат Мирзиёев фарғоналик сайловчилар билан учрашди
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 28 сентябрь куни Фарғона вилояти сайловчилари билан учрашув ўтказди.
Тадбирни номзоднинг Фарғона вилояти бўйича ишончли вакили Э.Сиддиқова очди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастури юзасидан маъруза қилди. Бу дастур иқтисодиёт, тадбиркорлик, қишлоқ хўжалиги, таълим, тиббиёт, ҳудудлар ривожи, давлат бошқаруви, қонун устуворлиги, ташқи сиёсат, маданият соҳаларига оид ўнта устувор йўналишни қамраб олган.
Дастурда барча ҳудудлар қатори Фарғона вилоятини жадал ривожлантириш ва аҳоли ҳаётини яхшилаш бўйича ҳам режалар бегиланган.
Хусусан, келгуси беш йилда Фарғона вилоятида электр, сув, канализация, иссиқлик таъминоти ва йўл инфратузилмаларини яхшилашга 10 триллион сўм йўналтириш мўлжалланган. Шу даврда 30 минг квартирали 700 та кўп қаватли уй, янги йўллар, электр ва ичимлик суви тармоқлари қуриш режалаштирилган.
Маърузада ижтимоий соҳаларни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Қайд этилганидек, тиббиётнинг бирламчи бўғинини кучайтириш мақсадида 22 та янги оилавий шифокорлик пункти ва 10 та оилавий поликлиника барпо этилади ҳамда замонавий жиҳозланади. 120 ўринга эга бўлган Болалар тиббий реабилитация маркази, Ҳиндистон билан ҳамкорликда Эндокринология маркази ташкил этилади.
Мактабгача таълим билан қамров даражаси 90 фоизга етказилади. Ўрта таълим мактабларининг қуввати 100 минг ўринга оширилади. Етакчи хорижий университетлар билан бирга 4 та янги олийгоҳ ташкил этилади.
Ишсизлик ва камбағалликни қисқартириш, аҳоли даромадларини ошириш мақсадида келгуси беш йилда вилоятда 420 мингдан зиёд янги иш ўрни ташкил этиш мақсад қилиб қўйилмоқда. Жумладан, тадбиркорлик, хизматлар ва ҳунармандчиликни ривожлантириш орқали 120 минг, қишлоқ хўжалиги соҳасида 140 мингдан зиёд аҳоли бандлиги таъминланиши кўзда тутилмоқда.
Келгуси беш йилда вилоятда 8 миллиард долларлик 11 мингдан зиёд инвестиция лойиҳалари амалга оширилади. Саноат йўналишидаги лойиҳалар ҳисобига 115 мингта янги иш ўрни яратилади. Саноати паст ривожланган Ёзёвон, Сўх, Фурқат туманларида технопарклар ташкил этилиб, 300 та саноат лойиҳалари жойлаштирилади.
Вилоятда экспортни 3 баробарга ошириб, 2 миллиард долларга, шундан саноат маҳсулотлари экспортини 1,6 миллиард долларга етказиш мумкинлиги таъкидланди. Экспорт таркибида қўшилган қийматга эга тайёр маҳсулотлар улуши ҳозирги 45 фоиздан 77 фоизга етказилади.
– Фарғонани “олтин водий” деганимизда асосан унинг гўзал табиатини, саховатли заминини тасаввур қиламиз. Лекин ўйлайманки, бу диёрда яшаётган одамларнинг қадр-қиммати, иззат-ҳурматини жойига қўйсак, уларнинг ҳаётини ҳар томонлама обод ва фаровон қилишга эриша олсак, шундагина бу чиройли таърифга муносиб иш қилган бўламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда сўзга чиққанлар Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев встретился с ферганскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 28 сентября провел встречу с избирателями Ферганской области.
Мероприятие открыла доверенное лицо кандидата в Ферганской области Э.Сиддикова.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе. Программа состоит из десяти приоритетных направлений, охватывающих такие сфер, как экономика, предпринимательство, сельское хозяйство, образование, здравоохранение, развитие регионов, государственное управление, верховенство закона, внешняя политика и культура.
Как и для остальных регионов, в программе определены планы по повышению благосостояния населению и ускоренному развитию Ферганской области.
В частности, в ближайшие пять лет намечено направить 10 триллионов сумов на улучшение систем электро- и водоснабжения, канализационных сетей и отопления, дорожной инфраструктуры. За этот период планируется построить 700 многоэтажных домов на 30 тысяч квартир, новые дороги, сети электроснабжения и питьевого водоснабжения.
Особое внимание уделено развитию социальной сферы. Отмечалось, что для усиления деятельности первичной медико-санитарной помощи будут построены и современно оснащены 22 новых врачебных пункта и 10 семейных поликлиник. Будут организованы Детский медицинский реабилитационный центр на 120 коек, а также эндокринологический центр в сотрудничестве с Индией.
Охват дошкольным образованием достигнет 90 процентов. Вместимость общеобразовательных школ будет увеличена на 100 тысяч мест. Совместно с ведущими зарубежными университетами будут открыты 4 новых вуза.
В целях сокращения безработицы и бедности, повышения уровня доходов в ближайшие пять лет в регионе планируется создать более 420 тысяч новых рабочих мест. В частности, намечено обеспечить занятость 120 тысяч человек через развитие предпринимательства, сферы услуг и ремесленничества, а также более 140 тысяч человек в сельском хозяйстве.
В течение следующих пяти лет в области будет реализовано свыше 11 тысяч инвестиционных проектов на 8 миллиардов долларов. За счет промышленных проектов будет создано 115 тысяч новых рабочих мест. В Язъяванском, Сохском и Фуркатском районах, где низок уровень промышленности, будут организованы технопарки с размещением в них 300 промышленных проектов.
Отмечена возможность увеличить областной экспорт в 3 раза и довести до 2 миллиардов долларов, в том числе поставки промышленных товаров – до 1,6 миллиарда долларов. В структуре регионального экспорта доля готовой продукции с добавленной стоимостью будет доведена с нынешних 45 до 77 процентов.
- Когда мы называем Фергану «золотой долиной», то подразумеваем в основном ее прекрасную природу, щедрую землю. Но более полного соответствия этого красивого определения мы достигнем только тогда, когда нам удастся возвысить честь и достоинство, оказать должное уважение живущим здесь людям, всесторонне улучшить и благоустроить их жизнь, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Выступившие на встрече представители партии выразили поддержку кандидатуре Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан.