Шавкат Мирзиёев фарғоналик сайловчилар билан учрашди
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 28 сентябрь куни Фарғона вилояти сайловчилари билан учрашув ўтказди.
Тадбирни номзоднинг Фарғона вилояти бўйича ишончли вакили Э.Сиддиқова очди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастури юзасидан маъруза қилди. Бу дастур иқтисодиёт, тадбиркорлик, қишлоқ хўжалиги, таълим, тиббиёт, ҳудудлар ривожи, давлат бошқаруви, қонун устуворлиги, ташқи сиёсат, маданият соҳаларига оид ўнта устувор йўналишни қамраб олган.
Дастурда барча ҳудудлар қатори Фарғона вилоятини жадал ривожлантириш ва аҳоли ҳаётини яхшилаш бўйича ҳам режалар бегиланган.
Хусусан, келгуси беш йилда Фарғона вилоятида электр, сув, канализация, иссиқлик таъминоти ва йўл инфратузилмаларини яхшилашга 10 триллион сўм йўналтириш мўлжалланган. Шу даврда 30 минг квартирали 700 та кўп қаватли уй, янги йўллар, электр ва ичимлик суви тармоқлари қуриш режалаштирилган.
Маърузада ижтимоий соҳаларни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Қайд этилганидек, тиббиётнинг бирламчи бўғинини кучайтириш мақсадида 22 та янги оилавий шифокорлик пункти ва 10 та оилавий поликлиника барпо этилади ҳамда замонавий жиҳозланади. 120 ўринга эга бўлган Болалар тиббий реабилитация маркази, Ҳиндистон билан ҳамкорликда Эндокринология маркази ташкил этилади.
Мактабгача таълим билан қамров даражаси 90 фоизга етказилади. Ўрта таълим мактабларининг қуввати 100 минг ўринга оширилади. Етакчи хорижий университетлар билан бирга 4 та янги олийгоҳ ташкил этилади.
Ишсизлик ва камбағалликни қисқартириш, аҳоли даромадларини ошириш мақсадида келгуси беш йилда вилоятда 420 мингдан зиёд янги иш ўрни ташкил этиш мақсад қилиб қўйилмоқда. Жумладан, тадбиркорлик, хизматлар ва ҳунармандчиликни ривожлантириш орқали 120 минг, қишлоқ хўжалиги соҳасида 140 мингдан зиёд аҳоли бандлиги таъминланиши кўзда тутилмоқда.
Келгуси беш йилда вилоятда 8 миллиард долларлик 11 мингдан зиёд инвестиция лойиҳалари амалга оширилади. Саноат йўналишидаги лойиҳалар ҳисобига 115 мингта янги иш ўрни яратилади. Саноати паст ривожланган Ёзёвон, Сўх, Фурқат туманларида технопарклар ташкил этилиб, 300 та саноат лойиҳалари жойлаштирилади.
Вилоятда экспортни 3 баробарга ошириб, 2 миллиард долларга, шундан саноат маҳсулотлари экспортини 1,6 миллиард долларга етказиш мумкинлиги таъкидланди. Экспорт таркибида қўшилган қийматга эга тайёр маҳсулотлар улуши ҳозирги 45 фоиздан 77 фоизга етказилади.
– Фарғонани “олтин водий” деганимизда асосан унинг гўзал табиатини, саховатли заминини тасаввур қиламиз. Лекин ўйлайманки, бу диёрда яшаётган одамларнинг қадр-қиммати, иззат-ҳурматини жойига қўйсак, уларнинг ҳаётини ҳар томонлама обод ва фаровон қилишга эриша олсак, шундагина бу чиройли таърифга муносиб иш қилган бўламиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда сўзга чиққанлар Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини таъкидлади.

Shavkat Mirziyoyev meets with Fergana voters
On September 28, the candidate for the President of the Republic of Uzbekistan from the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with voters of Fergana region.
The event was opened by the authorized representative of the candidate in Fergana region E. Siddikov.
Candidate for the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev made a presentation on his pre-election program. The program consists of ten priority areas covering such spheres as economics, entrepreneurship, agriculture, education, healthcare, regional development, public administration, rule of law, foreign policy and culture.
As for the rest of the regions, the program defines plans to improve the well-being of the population and accelerate the development of Fergana region.
In particular, in the next five years, it is planned to allocate 10 trillion UZS to improve electricity and water supply systems, sewer networks and heating, road infrastructure. During this period, it is planned to build 700 multi-storey buildings with 30 thousand apartments, new roads, power supply and drinking water supply networks.
The main attention is paid to the development of the social sphere. It was noted that to strengthen the activities of primary healthcare, 22 new medical centers and 10 family polyclinics will be built and equipped. A 120-bed Children’s Medical Rehabilitation Center and an Endocrinology Center will be organized in cooperation with India.
Enrollment in preschool education will reach 90 percent. The capacity of secondary schools will be increased by 100 thousand places. 4 new universities will be opened together with leading foreign universities.
To reduce unemployment and poverty, increase the level of income in the next five years, it is planned to create more than 420 thousand new jobs in the region. In particular, it is planned to employ 120 thousand people through the development of entrepreneurship, services and handicrafts, as well as more than 140 thousand people in agriculture.
Over the next five years, over 11 thousand investment projects worth $8 billion will be implemented in the region. Industrial projects will create 115 thousand new workplaces. Technoparks with 300 industrial projects will be organized in Yazyavan, Sokh and Furkat districts, where the level of industry is low.
An opportunity was noted to increase regional exports by 3 times and bring it up to $2 billion, including the supply of industrial goods – up to $1.6 billion. In the structure of regional exports, the share of finished goods with added value will be increased from the current 45 to 77 percent.
“When we call Fergana “golden valley”, we mean mainly its beautiful nature, a generous land. But we will achieve fuller compliance with this beautiful definition only when we manage to raise honor and dignity, to pay due respect to people living here, to comprehensively improve their lives”, Shavkat Mirziyoyev said.
Representatives of the party expressed support for the candidacy of Shavkat Mirziyoyev in the elections for the President of the Republic of Uzbekistan.