Президент Бағдод туманидаги бунёдкорлик ишлари билан танишди
Туманда 218 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Узоқ вақт қурилишга эътибор бўлмагани туфайли одамларнинг уй-жойга эҳтиёжи юқори эди. Шу боис охирги йилларда бу ерда улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда.
Жумладан, туманнинг Гулистон маҳалласида ўтган йили 7 та кўп қаватли уй қурилган эди. Бу йил 61 та шундай турар жой барпо этилди.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди.
Маҳаллада инсонлар учун керакли ҳамма ижтимоий объектлар қулай жойлашган. Фуқаролар йиғини биноси, ёшлар учун коворкинг маркази, савдо ва маиший хизмат мажмуаси ёнма-ён. 420 ўринли мактаб, 150 ўринли боғча, оилавий поликлиника, маданият уйи, спорт мажмуаси барпо этилган. Кўп қаватли уйлар олдида болалар майдончалари ташкил қилинган.
Ҳудуд замонавий инфратузилма билан таъминланган. Ички йўллар асфальтланиб, атроф ободонлаштирилмоқда.
Гулистонликлар тадбиркорлик, паррандачилик ва деҳқончилик билан шуғулланади. Маҳалла яқинидаги кичик саноат зонаси, юз гектардан зиёд иссиқхоналар бунинг учун қулай шароит яратган. Уйма-уй юриб, муаммолар ўрганилиши натижасида 205 нафар ишсиз фуқаро кичик саноат зонасига, юзлаб ёшлар иссиқхона мажмуасига ишга жойлаштирилган.
Президент шу ерда маҳалла фаоллари, бағдодлик нуронийлар билан суҳбатлашди.
– Ҳудудларимиз шундай ривожланаётгани, одамлар уйли, ишли бўлаётганини кўриш менга хурсандчилик бағишлайди. Мусофир бўлмагунча мусулмон бўлмас, деган гап бор халқимизда. Ўзим ҳам кўп йиллар мусофирчиликда яшаб, ишлаб, уйсизлик азобини ҳис қилганман. Ҳозир ҳам одамларнинг муаммосини юрагимдан ўтказиб, уларга ечим топиш учун ўзимни қийнайман. Шунинг учун ҳамма жойда уйлар қураяпмиз, мамлакатимиздаги ҳар бир оила уйли-жойли бўлсин, деб ҳаракат қилаяпмиз. Фуқаролар манфаати – менинг манфаатим, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари маҳалладаги янги уйлардан бирига кўчиб келган Абдуқаҳҳор ота ва Ойзода ая хонадонида бўлди. Улар тўрт фарзандни тарбиялаб, вояга етказган.
Кўпни кўрган бу инсонлар билан ёшлар тарбияси, бугунги таълим ва тадбиркорлик имкониятлари, тинчлик ва шукроналикнинг аҳамияти ҳақида самимий суҳбат бўлди.
Ушбу маҳалла намунаси асосида, Ёзёвон, Олтиариқ ва Фарғона туманларида ҳам 4-5 минг хонадонли “йўлдош” шаҳарчалар бунёд этиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.

Президент ознакомился с созидательной работой в Багдадском районе
В районе проживают более 218 тысяч человек. Долгое время здесь не уделялось должного внимания строительной сфере, из-за чего выросла потребность в новом жилье. В последние годы в районе развернулась большая созидательная работа.
В частности, в прошлом году в махалле Гулистон района были построены 7 многоэтажных домов, а в нынешнем году - 61 многоэтажный дом.
Глава государства ознакомился с проделанной работой.
В махалле удобно расположились все необходимые социальные объекты. Сход граждан, коворкинг-центр для молодежи, комплекс торговли и бытового обслуживания находятся вблизи друг от друга. Построены школа на 420 мест, детский сад на 150 мест, семейная поликлиника, дом культуры и спортивный комплекс. Перед многоэтажными домами оборудованы детские игровые площадки.
В целом район обеспечен современной инфраструктурой. Асфальтируются внутренние дороги, благоустраивается прилегающая территория.
Жители махалли занимаются в основном предпринимательством, птицеводством и сельским хозяйством. Этому способствуют и малая промышленная зона, более ста гектаров теплиц рядом с махаллей. В результате поквартирного изучения проблемных вопросов 205 безработных были трудоустроены в малой промышленной зоне, сотни молодых людей - в тепличном комплексе.
Президент побеседовал с активистами махалли, представителями старшего поколения.
- Такое вот развитие наших регионов, обеспечение людей жильем, работой очень радуют меня. У нас бытует поговорка: пока не побудешь на чужбине, не поймешь, как дорога родина. Я и сам много лет жил и работал вдали от родного дома, ощутил все сложности отсутствия собственного жилья. Я хорошо понимаю людей, сталкивающихся с такими проблемами, их решение не дает мне покоя. Именно поэтому мы повсеместно строим дома, прилагаем все усилия для того, чтобы каждая семья в нашей стране обрела жилье. Интересы граждан для меня превыше всего, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побывал в доме Абдукаххора-ота и Ойзода-ая, переехавших в одну из новых квартир в махалле. Они воспитали четырех детей.
Состоялась искренняя беседа о воспитании молодежи, нынешних возможностях для получения образования и занятия предпринимательством, ценности мира и спокойствия.
Отмечена важность строительства на примере махалли Гулистон городков-спутников на 4-5 тысяч квартир в Язъяванском, Алтыарыкском и Ферганском районах.