Ўзбекистон Президенти Покистон ташқи ишлар вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 август куни Покистон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Маҳмуд Қурайшийни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон ва Покистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик муносабатлари жадал суръатлар билан ривожланиб бораётганини мамнуният билан қайд этди. Жорий йилнинг июль ойида Тошкент шаҳрида ўтган олий даражадаги музокаралар стратегик шериклик принципларига асосланган икки томонлама ҳамкорликнинг янги босқчини бошлаб берди.
Ташқи ишлар вазири Маҳмуд Қурайший Покистон Бош вазири Имрон Хоннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди ҳамда Ўзбекистон етакчисига минтақада барқарорлик ва равнақни таъминлаш борасидаги фаол саъй-ҳаракатлари учун самимий миннатдорлик билдирди.
Учрашувда олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Афғонистондаги вазият ривожига алоҳида эътибор қаратилди. Минтақавий хавфсизликни таъминлаш жиҳатлари юзасидан яқин идоралараро алоқалар ва алмашинувларни давом эттириш муҳим экани таъкидланди.
Шунингдек, “Термиз – Мозори Шариф – Кобул - Пешовар” темир йўлини қуриш лойиҳасини биргаликда янада илгари суришга интилиш қатъий эканлиги тасдиқланди.

Президент Узбекистана принял министра иностранных дел Пакистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 августа принял министра иностранных дел Исламской Республики Пакистан Махмуда Курейши.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил динамичное развитие узбекско-пакистанских отношений многопланового сотрудничества. Переговоры на высшем уровне, проведенные в июле этого года в городе Ташкенте, ознаменовали начало нового этапа двустороннего сотрудничества, основанного на принципах стратегического партнерства.
Министр иностранных дел Махмуд Курейши передал приветствия и наилучшие пожелания Премьер-министра Пакистана Имрана Хана, а также выразил искреннюю признательность за активные усилия лидера Узбекистана по обеспечению стабильности и процветания в регионе.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Особое внимание было уделено развитию ситуации в Афганистане. Подчеркнута важность продолжения тесных межведомственных контактов и обменов по аспектам обеспечения региональной безопасности.
Подтверждена также приверженность дальнейшему совместному продвижению проекта строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».