Ўзбекистон Президенти янги тайинланган элчиларни қабул қилди
25 август куни хорижий давлатларнинг мамлакатимизга янги тайинланган элчилари томонидан ишонч ёрлиқларини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Руминия элчиси Даниель Кристиан Чобану, Польша Республикаси элчиси Радослав Грук, Тожикистон Республикаси элчиси Абдужаббор Раҳмонзода, Швейцария Конфедерацияси элчиси Константин Оболенский ва Германия Федератив Республикаси элчиси Тило Клиннердан ишонч ёрлиқларини қабул қилиб олди.
Давлатимиз раҳбари янги тайинланган элчиларни Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлидаги кенг миқёсли демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар давом этаётган муҳим тарихий даврда мамлакатимизда дипломатик миссиясини бошлагани билан самимий табриклади.
Амалга оширилаётган очиқ ва прагматик ташқи сиёсатнинг устувор йўналишлари тўғрисида сўз юритар экан, Президентимиз хорижий ҳамкор мамлакатлар, аввало, қўшни давлатлар билан дўстона муносабатлар ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришга катта эътибор қаратилаётганини алоҳида қайд этди.
Жорий йил август ойининг бошида Туркманистонда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашуви муваффақиятли ўтказилгани, ушбу тадбир яқин минтақавий ҳамкорликнинг кун тартиби кенг эканлигини яна бир бор намойиш этгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон етакчиси Афғонистондаги вазият ривожи билан боғлиқ масалаларга алоҳида эътибор қаратди. Бугун ушбу мамлакатда рўй бераётган воқеалар бутун халқаро ҳамжамиятда ташвиш уйғотаётгани таъкидланди.
Ўзбекистон афғон инқирозини тез фурсатда тартибга солишга кўмаклашиш учун муҳим ташаббусларни илгари сураётгани ва зарур саъй-ҳаракатларни амалга ошираётгани қайд этилди.
Жумладан, жорий йилнинг 15-16 июль кунлари Тошкент шаҳрида ўтказилган “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар” мавзусидаги юқори даражадаги халқаро конференциянинг мақсади Афғонистонда узоқ муддатли тинчлик ўрнатилиши ва иқтисодий тикланишга кўмаклашадиган йирик инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш учун шароитларни шакллантиришдан иборат бўлди.
Ўзбекистон Президенти мамлакатимизнинг янги элчилар вакиллик қилаётган давлатлар билан ўзаро манфаатли ҳамкорлигининг истиқболларига алоҳида тўхталиб ўтди.
Руминия билан икки томонлама амалий ҳамкорликни ривожлантириш учун кенг имкониятлар мавжудлиги қайд этилди. Бу, аввало, ўзаро савдо ҳажмини ошириш, тўқимачилик, кимё ва фармацевтика тармоқлари, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика соҳаларида кооперацияни йўлга қўйишдир.
Шу муносабат билан қўшма Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилишини ўтказиш, мулоқот ва алмашинувларни, шу жумладан ташқи сиёсий идоралар даражасида фаоллаштириш таклиф этилди.
Халқаро ташкилотлар ва Европа Иттифоқи билан мулоқот доирасида Руминия билан ҳамкорлик қилишга ҳам муҳим эътибор қаратилмоқда.
Польша Ўзбекистоннинг Европадаги ишончли анъанавий ҳамкоридир. Кейинги йилларда кўп қиррали Ўзбекистон-Польша ҳамкорлиги изчил ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Бундан ташқари, ЕИ билан кўп томонлама мулоқот ва Вишеград гуруҳи доирасидаги ҳамкорлик мустаҳкамланиб бормоқда.
Шу билан бир қаторда, икки мамлакат қишлоқ хўжалиги, машинасозлик, кичик бизнес ва инновациялар, таълим ва туризм каби соҳаларда ҳали ишга солинмаган катта салоҳиятга эга.
Ўзбекистон етакчиси бўлажак олий даражадаги мулоқотлар амалий шерикликни кенгайтиришга қўшимча суръат бағишлашини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон билан Тожикистоннинг дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларида сезиларли юксалишга эришилганини мамнуният билан қайд этди.
Бунга икки биродар мамлакат етакчиларининг мунтазам учрашувлари ва сиёсий иродаси хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил июнь ойида Тожикистон Республикасига тарихий ташрифи якунида эришилган келишувлар ва аниқ кооперация лойиҳаларини тўлиқ ҳажмда амалга ошириш муҳим экани алоҳида таъкидланди.
Бундан ташқари, мамлакатларимиз халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида яқиндан ҳамкорлик қилиб, бир бирини қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Швейцария билан муносабатлар истиқболига тўхталар экан, Ўзбекистон Президенти сиёсий мулоқотни янада рвиожлантириш ва биргаликдаги иқтисодий лойиҳаларни илгари суриш муҳим эканини таъкидлади.
Банк-молия соҳаси, инновациялар ва замонавий технологиялар, озиқ-овқат саноати, фармацевтика, Оролбўйидаги вазиятни яхшилаш учун молиявий-техник кўмак дастурларини кенгайтириш устувор йўналишлар сифатида белгиланди.
Қўшма Ҳукуматлараро комиссия фаолияти доирасидаги амалий шерикликнинг янги кун тартибини ишлаб чиқиш муҳим экани қайд этилди.
Ўзбекистон Германия билан кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантириш ва стратегик шерикликни мустаҳкамлашдан манфаатдор.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, олий даражадаги мунтазам мулоқотлар Ўзбекистон-Германия муносабатларида янги босқич бошланганидан далолат беради.
Глобал иқтисодий инқироз оқибатларига қарамай, ўзаро савдо ҳажми, Германиянинг етакчи компаниялари иштирокидаги қўшма кооперация лойиҳалари сони ортмоқда.
Бундан ташқари, республикамизда “KfW” банки, Германия савдо-саноат палаталари уюшмаси ҳамда Кичик ва ўрта бизнес бирлашмаси офислари ўз фаолиятини муваффақиятли бошлагани қайд этилди.
Ишбилармонлар ўртасидаги алоқаларнинг фаоллашиши икки томонлама иқтисодий ҳамкорликнинг улкан салоҳиятини рўёбга чиқаришга хизмат қилиши таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сўзини якунлар экан, дипломатик ваколатхоналар раҳбарларига уларнинг Ўзбекистон Республикаси билан дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлидаги масъулиятли ва шарафли фаолиятига катта муваффақиятлар тилади.
Қисқа суҳбатда дипломатлар самимий қабул ва мамлакатимиздаги самарали фаолиятига яратилган шароитлар учун миннатдорлик билдирдилар. Элчилар мамлакатларимиз ўртасидаги шериклик алоқаларини ҳар томонлама ривожлантириш учун бор куч-ғайратини сафарбар қилишини қайд этдилар.

Президент Узбекистана принял вновь назначенных послов
25 августа состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну послами иностранных государств.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у послов Румынии Даниеля Кристиана Чобану, Республики Польша Радослава Грука, Республики Таджикистан Абдужаббора Рахмонзода, Швейцарской Конфедерации Константина Оболенского и Федеративной Республики Германия Тило Клиннера.
Глава нашего государства искренне поздравил послов с началом их дипломатической миссии в важный исторический период, когда в стране продолжается реализация масштабных демократических преобразований и социально-экономических реформ по становлению Нового Узбекистана.
Говоря о приоритетах проводимой открытой и прагматичной внешней политики, Президент особо отметил большое внимание, уделяемое развитию дружественных отношений и многопланового сотрудничества с зарубежными странами – партнерами, прежде всего с соседними государствами.
С удовлетворением было отмечено успешное проведение очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в начале августа текущего года в Туркменистане, которая еще раз продемонстрировала насыщенную повестку тесного регионального взаимодействия.
Лидер Узбекистана обратил особое внимание на вопросы развития ситуации в Афганистане. Подчеркнуто, что события, происходящие сегодня в этой стране, вызывают озабоченность всего мирового сообщества.
Отмечено, что Узбекистан продвигает важные инициативы и прилагает необходимые усилия для содействия скорейшему урегулированию афганского кризиса.
Так, основной целью Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», проведенной в Ташкенте 15-16 июля этого года, стало формирование условий для реализации крупных инфраструктурных проектов, способствующих установлению долгосрочного мира и экономического восстановления Афганистана.
Президент Узбекистана отдельно остановился на перспективах взаимовыгодного сотрудничества нашей страны с государствами, которые представляют вновь назначенные послы.
Отмечены широкие возможности для развития двустороннего практического сотрудничества с Румынией. Речь идет, прежде всего об увеличении объемов взаимной торговли, кооперации в текстильной, химической и фармацевтической отраслях, сельском хозяйстве, сфере транспорта и логистики.
В связи с этим предложено провести первое заседание совместной Межправительственной комиссии, активизировать контакты и обмены, в том числе на уровне внешнеполитических ведомств.
Важное внимание также уделяется взаимодействию с Румынией в рамках международных организаций и диалога с Европейским союзом.
Польша является надежным традиционным партнером Узбекистана в Европе. С удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-польского многопланового сотрудничества в последние годы. Кроме того, углубляется взаимодействие в рамках многостороннего диалога с ЕС и по линии Вышеградской группы.
Вместе с тем, обе страны располагают большим незадействованным потенциалом в таких сферах, как сельское хозяйство, машиностроение, малый бизнес и инновации, образование и туризм.
Лидер Узбекистана подчеркнул, что предстоящие контакты на высшем уровне придадут дополнительный импульс для расширения практического партнерства.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил заметный прогресс в развитии узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Этому способствуют регулярные встречи и политическая воля лидеров двух братских стран.
Особо отмечена важность полномасштабной реализации договоренностей и конкретных проектов кооперации, согласованных по итогам исторического визита Президента Республики Узбекистан в Республику Таджикистан в июне текущего года.
Кроме того, наши страны тесно взаимодействуют и поддерживают друг друга в рамках международных и региональных структур.
Говоря о перспективах отношений со Швейцарией, Президент Узбекистана отметил важность дальнейшего развития политического диалога и продвижения совместных экономических проектов.
В качестве приоритетных направлений обозначены банковско-финансовый сектор, инновации и современные технологии, пищевая промышленность, фармацевтика, расширение программы финансово-технического содействия для улучшения ситуации в регионе Приаралья.
Подчеркнута важность выработки новой повестки практического партнерства в рамках деятельности совместной Межправительственной комиссии.
Узбекистан заинтересован в развитии полномасштабного сотрудничества и укреплении стратегического партнерства с Германией.
Как отметил лидер нашей страны, регулярные контакты на высшем уровне свидетельствуют о начале нового этапа в узбекско-германских отношениях.
Несмотря на последствия глобального экономического кризиса, растут объемы взаимной торговли и число совместных проектов кооперации с участием ведущих компаний Германии.
Кроме того, отмечено успешное начало деятельности в республике офисов банка KfW, Ассоциации немецких торгово-промышленных палат и Организации малого и среднего бизнеса.
Подчеркнуто, что активизация деловых контактов позволит в полной мере задействовать огромный потенциал двустороннего экономического сотрудничества.
Завершая свое выступление, Президент Республики Узбекистан искренне пожелал главам дипломатических представительств больших успехов в реализации их ответственной и почетной миссии по укреплению уз дружбы и многопланового сотрудничества с Республикой Узбекистан.
В ходе состоявшейся краткой беседы дипломаты выразили признательность за теплый прием и созданные условия для плодотворной деятельности в нашей стране. Послы отметили, что приложат все усилия для всемерного развития партнерских отношений между нашими странами.