Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси тизимида Геология фанлари университети фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўтган вақт мобайнида республикада ер қаърини комплекс геологик ўрганиш, узоқ истиқболга мўлжалланган минерал-хомашё базасини ривожлантириш ва қайта тўлдириш дастурларининг самарали бажарилишини таъминлаш, ер ости бойликларидан оқилона фойдаланиш ва уларнинг инвестициявий жозибадорлигини янада ошириш соҳасида давлат сиёсатини амалга ошириш бўйича ягона геология хизматини ташкил қилиш юзасидан бир қатор комплекс чора-тадбирлар амалга оширилди.
Шу билан бирга, келгусида ушбу соҳада фойдали қазилмалар захираларини кўпайтириш ва улардан оқилона фойдаланишни таъминлаш, энг аввало ҳудудларда замонавий саноат ишлаб чиқаришини ташкил этишда етарли хомашё базасини яратиш учун қуйидагиларга алоҳида эътибор қаратиш лозим:
биринчидан, геология соҳаси эҳтиёжлари учун зарур бўлган мутахассисларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини ҳозирги замон талабларига тўлиқ мослаштириш;
иккинчидан, геология соҳасида таълим, илм-фан ва амалиёт ўртасида узвий боғлиқликни етарли даражада таъминлаш, ер ҳақидаги фанлар, шу жумладан, уларнинг фундаментал йўналишлари ҳамда амалиёт ўртасида реал интеграциялашув жараёни учун шарт-шароитлар яратиш;
учинчидан, ер ҳақидаги фанлар соҳасидаги илмий ишланмаларни тижоратлаштиришнинг аниқ мезонлари ҳамда самарали механизмларини жорий этиш;
тўртинчидан, кадрлар тайёрлаш тизимида моддий рағбатлантириш механизмларини яратган ҳолда олий таълим муассасаларига ҳалол ва юқори малакали ходимларни жалб қилиш.
Геология соҳасидаги илмий тадқиқотлар натижаларини амалиётга жорий этиш, ўқитишнинг замонавий услубларидан кенг фойдаланиш, геология соҳасида юқори малакали кадрларни тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш, шунингдек, таълим жараёнининг моддий-техника базасини илғор хорижий технологиялар асосида мустаҳкамлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси (кейинги ўринларда – Давлат геология қўмитаси), Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Молия вазирлиги ва Давлат активларини бошқариш агентлигининг геология соҳасида таълим, илмий-тадқиқот ва амалиёт интеграциясига ихтисослашган, Давлат геология қўмитаси таъсисчилигида давлат муассасаси шаклидаги Геология фанлари университетини (кейинги ўринларда – Университет) ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Қуйидагилар Университетнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
геология соҳасининг илмий-тадқиқот, ишлаб чиқариш ва бошқа вазифалари билан узвий боғлаган ҳолда, юқори малакали ва замонавий фикрловчи олий маълумотли кадрларни халқаро таълим стандартларига мувофиқ тайёрлаш;
замонавий таълим дастурлари ва шаклларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш, ўқув жараёнига илғор педагогика ва ахборот технологияларини ҳамда фан ва техниканинг энг янги ютуқларини қўллаш, илмий-педагогик салоҳиятни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш;
фан ва таълимнинг узвийлиги ва узлуксизлиги тамойили асосида, шунингдек, жаҳон таълими ва илмий ҳамжамиятига интеграциялашувни таъминлаш ҳисобига мутахассислар ва илмий-педагог кадрларни тайёрлаш сифатини ошириш;
геология соҳасида таълим, илм-фан ва амалиётнинг узвий интеграциялашуви учун қулай шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, фундаментал, амалий ва инновацион лойиҳаларга иқтидорли талабаларни кенг жалб қилиш, уларни самарали рағбатлантириш механизмларини жорий этиш;
фойдали қазилмаларнинг янги турларини аниқлаш, уларни геологик ўрганиш ва саноатда ўзлаштиришнинг замонавий усуллари, инновацион ва рақамли технологияларни жорий этишга йўналтирилган илмий-тадқиқот лойиҳаларини амалга ошириш;
ер ҳақидаги фанлар соҳасидаги илмий ишланмаларни тижоратлаштиришнинг аниқ мезонлари ва самарали механизмларини ишлаб чиқиш, уларнинг натижаларини геология соҳаси амалиётига кенг жорий қилиш;
хорижий давлатларнинг етакчи таълим муассасалари, илмий-тадқиқот марказлари, бизнес-ҳамжамиятлари ва халқаро геологик жамиятлар билан узоқ муддатли ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда мустаҳкамлаш;
геология соҳаси ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, жаҳон геология фани ҳамда амалиёти эришган ютуқлар ва янгиликларни чуқур ўргатиш асосида уларга етказиш, шунингдек, ўқув дастурларини такомиллаштириб бориш;
фойдали қазилмалар намуналари коллекцияларини йиғиш, сақлаш ва тўлдириб бориш, ноёб ва илмий-маърифий аҳамиятга молик бошқа экспонатларни яратиш, шунингдек, ер ости бойликлари ва геологик хилма-хиллик тўғрисидаги маълумотларни жамоатчилик орасида кенг тарғиб қилиш.
3. Давлат геология қўмитаси:
бир ой муддатда Университет уставининг ишлаб чиқилиши, тасдиқланиши ва давлат рўйхатидан ўтказилишини;
икки ой муддатда олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари учун белгиланган меъёрлар ва илғор халқаро тажрибани ўзида мужассамлаштирган Университетнинг ташкилий тузилмасининг ишлаб чиқилиши ва тасдиқланишини;
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда 2020 йил 1 сентябрга қадар Университет профессор-ўқитувчиларининг таркибини юқори малакали кадрлар билан, шу жумладан, илмий-тадқиқот институтлари илмий ходимлари ҳисобидан тўлдирилишини таъминласин.
4. Белгилаб қўйилсинки:
Университет Давлат геология қўмитаси, тоғ-кон саноати корхоналари ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқлари учун геология йўналишидаги малакали кадрлар тайёрлаш ҳамда илмий-тадқиқот ишларини бажариш бўйича республиканинг ихтисослашган олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаси ҳисобланади;
Ҳ.М.Абдуллаев номидаги Геология ва геофизика институти, Минерал ресурслар институти, Гидрогеология ва муҳандислик геологияси институти, Нефть-газ конлари геологияси ва қидируви институти, Геология соҳаси кадрлари малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш институти ҳамда Давлат геология музейи Университет таркибига киради;
Университетга талабалар Давлат геология қўмитаси буюртмаларига асосан шакллантириладиган ва ҳар йили тасдиқланадиган республика олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш параметрларидан келиб чиққан ҳолда давлат буюртмаси ҳамда тўлов-контракт асосида қабул қилинади;
Университетда кадрлар мазкур қарорнинг 1-иловасида келтирилган йўналишлар (мутахассисликлар) бўйича тайёрланади;
Университетда талабалар Ўзбекистон Республикасининг давлат таълим стандартлари асосида геология ва кончилик йўналишидаги етакчи хорижий олий таълим муассасалари, шу жумладан, Санкт-Петербург кончилик университетининг (Россия Федерацияси) қўшма таълим дастурлари бўйича, улар билан эришиладиган келишувларга мувофиқ ўқитилади;
Университет тегишлича Давлат геология қўмитаси тизимидаги ташкилотлар ва “Ўзбектелеком” АЖнинг Тошкент шаҳар, Мирзо Улуғбек тумани, Олимлар кўчаси 43, 45, 49, 64-уй манзилларидаги, Университет автогаражи эса Тошкент шаҳар, Яшнобод тумани, М.Ашрафий кўчаси 70-уй манзилидаги мавжуд ва янгидан қуриладиган бино ва иншоотларида жойлаштирилади ва улар оператив бошқарув ҳуқуқи асосида Университетга берилади.
Бунда, “Ўзбектелеком” АЖ устав капиталидаги давлат улуши Университетга берилаётган объектнинг баланс (қолдиқ) қийматига камайтирилади.
5. Университет фаолияти қуйидаги манбалар ҳисобидан молиялаштирилади:
талабаларни давлат грантлари асосида ўқитиш учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг Давлат геология қўмитасига ажратиладиган маблағлари;
Университет томонидан Давлат геология қўмитаси билан келишилган ҳолда белгиланадиган тўлов-контракт асосида талабаларни ўқитишдан тушадиган маблағлар;
ҳар йилги минерал хомашё базасини ривожлантириш ва қайта тўлдириш давлат дастурларида назарда тутилган маблағлар;
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан ўтказиладиган танлов натижалари бўйича ажратиладиган грантлар;
республика ва халқаро молия ташкилотларининг грантлари;
Университет томонидан шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан тушадиган маблағлар;
жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳомийлик хайриялари;
қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар.
Университетга академик эркинлик ҳамда ўзини ўзи молиялаштириш ва молиявий барқарорликни таъминлаш тамойиллари асосида хўжалик фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқи берилсин.
6. Геология фанлари университетининг Геоинновацион технологиялар маркази (кейинги ўринларда – Марказ) ташкил этилсин.
Белгилансинки, Марказда:
ер қаърини геологик ўрганиш, оқилона фойдаланиш ва муҳофаза қилиш соҳасида тадқиқотлар ва ишланмаларни янада ривожлантириш учун илғор илмий-техник база яратилади ва самарали фаолият юритилади;
минерал хомашёни ўрганишнинг энг янги усулларини ва технологияларини эгаллаган малакали кадрларнинг янги авлоди тарбияланади;
пировард натижада, ер ости бойликларидан оқилона фойдаланиш маданиятини шакллантириш ва моддий қийматларни қайта тўлдиришга йўналтирилган ихтирочилик ғоялари ва лойиҳалари шаклланиши учун ноёб тадқиқот майдончаси, изланувчанлик ва ихтирочилик муҳити яратилади;
глобал инновацион тизимга интеграция қилиш, замонавий рақобатбардош усуллар ва технологик ечимлар яратиш учун инвестициялар ва илғор технологияларни жалб этишга, шунингдек, илмий-техник ва инновацион дастурларда, халқаро конкурслар ва грантларда фаол қатнашишга имкониятлар яратилади.
Марказни жиҳозлаш учун замонавий лаборатория-технологик ускуналар ва инвентарлар рўйхати 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Давлат геология қўмитаси, “Навоий КМК” АЖ ва “Олмалиқ КМК” АЖнинг Марказни замонавий лаборатория-технологик ускуналар ва инвентарлар билан жиҳозлаш “Навоий КМК” АЖ ва “Олмалиқ КМК” АЖ томонидан тенг улушларда ажратадиган ҳомийлик маблағлари ҳисобидан амалга оширилиши тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
“Ўзбекистон Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги ҳузуридаги Аккредитация маркази” давлат унитар корхонаси белгиланган тартибда Марказ лабораторияларининг аккредитациядан ўтказилишини таъминласин ва кейинчалик Марказнинг халқаро тан олинган аккредитация органларида аккредитациядан ўтишига кўмаклашсин.
8. Давлат илмий техника дастурлари доирасида “Рақамли геология” ва “Тоғ жинслари ва минералларнинг миллий электрон базаси” лойиҳалари амалга оширилаётганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Давлат геология қўмитаси 2021 йил 1 мартга қадар:
фойдали қазилмалар ягона электрон платформасини ишлаб чиқсин;
Университетда рақамли аэро-космик суратлардан фойдаланган ҳолда фойдали қазилма конларини масофавий зондлаш бўйича кадрлар малакасини ошириш курсларини жорий қилсин.
9. Университет фаолиятини ўз вақтида йўлга қўйиш ва белгиланган вазифаларнинг самарали бажарилишини таъминлаш мақсадида, истисно тариқасида:
“Геолтехтаъминот” давлат корхонасига – Марказни жиҳозлаш учун мазкур қарорга 2-иловада назарда тутилган замонавий лаборатория-технологик ускуналар ва инвентарларни харид қилиш учун техник топшириқларни “Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази” ДУКда мажбурий экспертизадан ўтказмасликка;
Давлат геология қўмитаси тизимида фаолият юритаётган ташкилотларга – ҳар йилги минерал хомашё базасини ривожлантириш давлат дастурларини бажариш учун геология-қидирув ишларига ўзаро ҳамда илмий-тадқиқот ва лаборатория-таҳлил ишларига Университет билан тўғридан-тўғри шартномалар тузишга рухсат берилсин.
10. Давлат геология қўмитаси ва Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги 2020 йил 1 сентябрга қадар:
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази билан биргаликда 2020/2021 ўқув йили учун Университетга талабаларни қабул қилиш жараёнини талабга мувофиқ ўтказилишини таъминласин;
ўқув жараёнига илғор таълим методикалари ва технологияларини, билим даражасини баҳолаш механизмларини жорий этиш, шунингдек, амалий машғулотлар ва ўқув ишлаб-чиқариш амалиётларининг давомийлигини оширишни назарда тутувчи Университет фан дастурлари ва ўқув режаларини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда тасдиқласин;
Университет ҳузурида етакчи геология ва кончилик йўналишидаги хорижий олий таълим муассасаларининг, шу жумладан, Санкт-Петербург кончилик университетининг махсус умумтаълим ва базавий техник фанларини ўқитишга ихтисослашган Бошланғич муҳандислик тайёрлаш марказини ташкил этсин.
Университет ҳузуридаги Бошланғич муҳандислик тайёрлаш маркази битирувчилари ўз ўқишларини мутахассислиги бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Давлат геология қўмитасининг нуфузли таълим муассасалари билан келишувига асосан хорижий олий таълим муассасаларида, шу жумладан, Санкт-Петербург кончилик университетида ёки Университетда давом эттириши белгилаб қўйилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги:
2020-2021 ўқув йилида Университет талабаларини қабул қилиш ва ўқитиш жараёнини ўз муддатида ташкил қилиш мақсадида, биринчи ўқув йилида уларни И.Каримов номидаги Тошкент давлат техника университетининг тоғ-кон иши факультети ва ўқув-лаборатория биноларида таълим олишларига шароит яратиб берсин;
Давлат геология қўмитаси билан биргаликда бир ой муддатда мазкур қарорнинг 1-иловасига мувофиқ Университетда тайёрланадиган мутахассисликлар рўйхатини инобатга олган ҳолда, Олий таълим йўналишлари ва мутахассисликлари классификаторига белгиланган тартибда ўзгартириш ва қўшимчалар киритилишини таъминласин.
Университет 2020-2021 ўқув йилида И.Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети биносига текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
12. Қуйидагилар:
Геология фанлари университетини ташкил этиш ва унда фан, таълим ва ишлаб чиқариш интеграциясини йўлга қўйиш бўйича “йўл харитаси” 3-иловага мувофиқ;
Геология фанлари университетида саноат корхоналаридаги геология соҳасига оид муаммолар ечимига қаратилган илмий-тадқиқот лойиҳаларини амалга оширишнинг мақсадли дастури 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар раҳбарлари мазкур қарорнинг 3 ва 4-иловаларида назарда тутилган чора-тадбирлар ҳамда илмий-тадқиқот лойиҳаларининг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлаш учун шахсан масъул эканликлари белгилаб қўйилсин.
13. Геология фанлари университетининг Васийлик кенгаши таркиби 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Қуйидагилар Университет Васийлик кенгашининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
ер қаърини геологик жиҳатдан ўрганиш, ундан оқилона фойдаланиш ва уни муҳофаза қилиш соҳасида олий таълимни ривожлантиришга йўналтирувчи янги шакллар, дастурлар ва истиқболли ташаббусларни қўллаб-қувватлаш, илмий ишланмалар натижаларини геология-қидирув ишлари амалиётига самарали жорий қилиш;
Университетнинг таълим ва илмий-тадқиқот салоҳиятини ривожлантиришнинг истиқболли йўналишларини белгилаш, ҳамкорлик битимларини тузиш амалиётини ривожлантириш ва уларни амалга ошириш;
илмий-техник ишланмаларни молиялаштириш ва стратегик лойиҳаларни амалга ошириш учун республика ва халқаро грант маблағларини жалб қилишга кўмаклашиш;
Университетни мунтазам ривожлантиришни таъминлаш учун ҳомийлик хайрия маблағларини, техник қўллаб-қувватлаш (грантлар) ва бюджетдан ташқари бошқа маблағларни жалб қилиш;
Университетнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, уни замонавий ўқув-лаборатория ва тажриба-саноат ускуналари билан таъминлашга ёрдам кўрсатиш;
таълим ва илм-фан соҳасида халқаро ҳамкорликни йўлга қўйиш ва ривожлантириш;
давлат, жамият ва бизнес тузилмалари билан битирувчиларни ишга жойлаштириш бўйича янада самарали ҳамкорлик қилиш;
Университетнинг педагог, илмий ва бошқа ходимлари иш шароитларини ҳамда ижтимоий таъминотини яхшилаш.
14. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Давлат геология қўмитаси, Адлия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по организации деятельности университета Геологических наук в системе Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам
За истекший период в республике реализован ряд комплексных мер по созданию единой геологической службы для проведения государственной политики в сфере комплексного геологического изучения недр, обеспечения эффективной реализации программ развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы на долгосрочную перспективу, рационального использования недр и дальнейшего повышения их инвестиционной привлекательности.
Вместе с тем для обеспечения увеличения в будущем запасов полезных ископаемых и их рационального использования, создания сырьевой базы, достаточной для организации в регионах современного промышленного производства, необходимо обратить особое внимание прежде всего на:
первое - полную адаптацию к современным требованиям системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов геологической отрасли;
второе - обеспечение на должном уровне органической связи образования, науки и практики в геологической отрасли, создание условий для процесса реальной интеграции наук о земле, в частности их фундаментальных направлений, с практикой;
третье - внедрение конкретных критериев и эффективных механизмов коммерциализации научных разработок в области наук о земле;
четвертое - привлечение добросовестных и высококвалифицированных работников в высшие образовательные учреждения с созданием механизмов материального стимулирования в системе подготовки кадров.
В целях внедрения в практику результатов научных исследований в геологической отрасли, широкого использования современных методов обучения, кардинального совершенствования системы подготовки высококвалифицированных кадров в геологической отрасли, а также укрепления материально-технической базы образовательного процесса на основе передовых зарубежных технологий:
1. Одобрить предложение Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам (далее – Госкомгеологии), Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства инновационного развития, Министерства финансов и Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан об образовании Университета геологических наук (далее – Университет), специализированного на интеграции образования, научных исследований и практики в геологической отрасли, в форме государственного учреждения, учредителем которого является Госкомгеологии.
2. Определить основными задачами и направлениями деятельности Университета:
подготовку высококвалифицированных и современно мыслящих кадров с высшим образованием в соответствии с международными образовательными стандартами в тесной увязке с научно-исследовательскими, производственными и другими задачами геологической отрасли;
разработку и внедрение современных программ и форм образования, применение в учебном процессе передовых педагогических и информационных технологий, новейших достижений науки и техники, поддержку развития научно-педагогического потенциала;
повышение качества подготовки специалистов и научно-педагогических кадров на основе принципа непрерывности и преемственности науки и образования, а также за счет обеспечения интеграции в мировое образовательное и научное сообщество;
создание благоприятных условий для тесной интеграции образования, науки и практики в геологической отрасли, а также широкое привлечение одаренных студентов к фундаментальным, прикладным и инновационным проектам, внедрение механизмов их эффективного стимулирования;
реализацию научно-исследовательских проектов, направленных на внедрение современных методов выявления новых видов полезных ископаемых, их геологического изучения и промышленного освоения, а также инновационных и цифровых технологий;
разработку конкретных критериев и эффективных механизмов коммерциализации научных разработок в области наук о земле, широкое внедрение их результатов в практику геологической отрасли;
развитие и укрепление долгосрочного сотрудничества с ведущими образовательными учреждениями, научно-исследовательскими центрами, бизнес-сообществами зарубежных стран и международными геологическими сообществами;
переподготовку и повышение квалификации работников геологической отрасли, доведение до них достижений и новшеств мировой геологической науки и практики посредством углубленного изучения, а также постоянное совершенствование учебных программ;
сбор, хранение и пополнение коллекций образцов полезных ископаемых, создание редкостных и других экспонатов, имеющих научно-просветительское значение, а также широкую пропаганду среди общественности данных о недрах и геологическом разнообразии.
3. Госкомгеологии обеспечить:
в месячный срок – разработку, утверждение и государственную регистрацию Устава Университета;
в двухмесячный срок – разработку и утверждение организационной структуры Университета с учетом норм, установленных для высших образовательных и научно-исследовательских учреждений, и передового международного опыта;
в срок до 1 сентября 2020 года совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан – укомплектование профессорско-преподавательского состава Университета высококвалифицированными кадрами, в том числе за счет научных работников научно-исследовательских институтов.
Университет является специализированным высшим образовательным и научно-исследовательским учреждением республики по подготовке квалифицированных кадров по направлению геологии для Госкомгеологии, предприятий горнорудной промышленности и других отраслей экономики и проведению научно-исследовательских работ;
Институт геологии и геофизики имени Х.М.Абдуллаева, Институт минеральных ресурсов, Институт гидрогеологии и инженерной геологии, Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений, Институт повышения квалификации и переподготовки кадров геологической отрасли, Государственный геологический музей входят в состав Университета;
прием студентов в Университет осуществляется по государственному заказу и на платно-контрактной основе исходя из ежегодно утверждаемых и формируемых по заявкам Госкомгеологии параметров приема на учебу в высшие образовательные учреждения республики;
подготовка кадров в Университете осуществляется по направлениям (специальностям), указанным в приложении №1 к настоящему постановлению;
обучение студентов в Университете ведется на основе государственных образовательных стандартов Республики Узбекистан по совместным образовательным программам с ведущими зарубежными высшими образовательными учреждениями по направлению геологии и горного дела, в частности Санкт-Петербургским горным университетом (Российская Федерация), в соответствии с заключенными с ними соглашениями;
Университет размещается в действующих, а также строящихся новых зданиях и сооружениях, расположенных по адресу: город Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, улица Олимлар, 43, 45, 49, 64, автогараж Университета – по адресу: город Ташкент, Яшнабадский район, улица М.Ашрафи, 70, принадлежащих соответственно организациям системы Госкомгеологии и АО «Узбектелеком», передаваемых Университету на праве оперативного управления.
При этом государственная доля в уставном капитале АО «Узбектелеком» уменьшается на балансовую (остаточную) стоимость объектов, передаваемых Университету.
5. Деятельность Университета финансируется за счет:
средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, выделяемых Госкомгеологии для обучения студентов на основе государственного гранта;
средств, поступающих от обучения студентов на платно-контрактной основе, определяемой Университетом по согласованию с Госкомгеологии;
средств, предусматриваемых в ежегодных государственных программах развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы;
грантов, выделяемых по результатам конкурсов, проводимых Министерством инновационного развития Республики Узбекистан;
грантов республиканских и международных финансовых организаций;
средств, поступающих от оказания Университетом услуг на договорной основе;
благотворительных пожертвований физических и юридических лиц;
иных источников, не запрещенных законодательством.
Предоставить Университету академическую самостоятельность и право осуществления хозяйственной деятельности на основе принципов самофинансирования и обеспечения финансовой стабильности.
6. Образовать Центр геоинновационных технологий Университета геологических наук (далее – Центр).
Установить, что в Центре:
создается передовая научно-техническая база с налаживанием эффективной деятельности для дальнейшего развития исследований и разработок в области геологического изучения, рационального использования и охраны недр;
формируется новое поколение квалифицированных кадров, владеющих самыми передовыми методами и технологиями изучения минерального сырья;
в перспективе создается уникальная исследовательская площадка, атмосфера творческого поиска и рационализаторства для формирования изобретательских идей и проектов, направленных на привитие культуры бережного отношения к использованию недр и воспроизводство материальных ценностей;
создаются возможности для привлечения инвестиций и передовых технологий, активного участия в научно-технических и инновационных программах, международных конкурсах и грантах для интеграции в глобальную инновационную систему, создания современных конкурентоспособных методов и технологических решений.
Утвердить Перечень современного лабораторно-технологического оборудования и инвентаря для оснащения Центра согласно приложению №2.
Одобрить предложение Госкомгеологии, АО «Навоийский ГМК» и АО «Алмалыкский ГМК» об оснащении Центра современным лабораторно-технологическим оборудованием и инвентарем за счет спонсорских средств АО «Навоийский ГМК» и АО «Алмалыкский ГМК», выделяемых в равных долях.
Государственному унитарному предприятию «Центр по аккредитации при Узбекском агентстве стандартизации, метрологии и сертификации» обеспечить проведение в установленном порядке аккредитации лабораторий Центра, оказать в дальнейшем содействие в прохождении Центром аккредитации в международно признанных органах по аккредитации.
7.Освободить на срок до 1 января 2022 года от таможенной пошлины импортируемые книги, журналы, учебную литературу, программное обеспечение, современные информационно-коммуникационные средства, учебные и научные лаборатории, расходные лабораторные материалы (реактивы, химическую посуду, комплектующие, биологические материалы и другие объекты), а также оборудование и инвентарь, не производимые на территории Республики Узбекистан, импортируемые Государственным предприятием «Геолтехтаъминот» для нужд Центра согласно приложению №2 по перечню, формируемому в установленном порядке, для обеспечения деятельности Университета.
8. Принять к сведению, что в рамках государственных научно-технических программ реализуются проекты «Цифровая геология» и «Национальная электронная база горных пород и минералов».
Госкомгеологии в срок до 1 марта 2021 года:
разработать единую электронную платформу полезных ископаемых;
организовать в Университете курсы повышения квалификации кадров по дистанционному зондированию месторождений полезных ископаемых с использованием цифровых аэрокосмических снимков.
9. Разрешить в целях обеспечения своевременной организации деятельности Университета и эффективного выполнения определенных задач, в порядке исключения:
Государственному предприятию «Геолтехтаъминот» – не проводить обязательную экспертизу технических заданий в ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан» при приобретении современного лабораторно-технологического оборудования и инвентаря, предусмотренных в приложении №2 к настоящему постановлению;
организациям, функционирующим в системе Госкомгеологии, – заключать прямые договора на геологоразведочные работы между собой, а также научно-исследовательские и лабораторно-аналитические работы с Университетом для выполнения ежегодных государственных программ развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы.
10. Госкомгеологии и Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в срок до 1 сентября 2020 года:
совместно с Государственным центром тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан обеспечить проведение приема студентов в Университет на 2020/2021 учебный год в соответствии с установленными требованиями;
разработать и утвердить в установленном порядке программы по предметам и учебные планы Университета, предусматривающие внедрение в учебный процесс передовых образовательных методик и технологий, механизмов оценки уровня знаний, а также увеличение продолжительности практических занятий и учебно-производственной практики;
образовать Центр начальной инженерной подготовки при Университете, специализирующийся на обучении специальным общеобразовательным и базовым техническим предметам ведущих зарубежных высших образовательных учреждений по направлению геологии и горного дела, в частности Санкт-Петербургского горного университета.
Определить, что выпускники Центра начальной инженерной подготовки при Университете продолжают обучение по специальности в зарубежных высших образовательных учреждениях, в частности в Санкт-Петербургском горном университете или Университете, на основе договоренности Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Госкомгеологии с престижными образовательными учреждениями.
11. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан:
в целях своевременной организации приема и обучения студентов Университета в 2020/2021 учебном году создать условия для их обучения в первом учебном году в зданиях факультета горного дела и учебных лабораторий Ташкентского государственного технического университета имени И.Каримова;
совместно с Госкомгеологии в месячный срок обеспечить включение в установленном порядке в Классификатор направлений и специальностей высшего образования изменений и дополнений с учетом перечня специальностей, подготавливаемых в Университете, согласно приложению №1 к настоящему постановлению.
Разместить Университет в 2020/2021 учебном году в зданиях Ташкентского государственного технического университета имени И.Каримова на праве безвозмездного пользования.
12. Утвердить:
«Дорожную карту» по образованию Университета геологических наук и налаживанию в нем интеграции науки, образования и производства согласно приложению №3;
Целевую программу по реализации в Университете геологических наук научно-исследовательских проектов, направленных на решение проблемных вопросов промышленных предприятий геологической отрасли, согласно приложению №4.
Установить персональную ответственность руководителей ответственных министерств, ведомств и организаций за обеспечение своевременной и качественной реализации мер и научно-исследовательских проектов, предусмотренных в приложениях №№3 и 4 к настоящему постановлению.
13. Утвердить состав Попечительского совета Университета геологических наук согласно приложению №5.
Определить основными задачами Попечительского совета Университета:
поддержку новых форм, программ и перспективных инициатив, способствующих развитию высшего образования в сфере геологического изучения, рационального использования и охраны недр, а также эффективное внедрение результатов научных разработок в практику геологоразведочных работ;
определение перспективных направлений развития научно-исследовательского и образовательного потенциала Университета, развитие практики заключения соглашений о сотрудничестве и их реализацию;
оказание содействия в привлечении республиканских и международных грантовых средств на финансирование научно-технических разработок и реализацию стратегических проектов;
привлечение благотворительных пожертвований, средств технического содействия (грантов) и других внебюджетных средств для обеспечения непрерывного развития Университета;
оказание помощи в укреплении материально-технической базы и оснащении Университета современным учебно-лабораторным и опытным промышленным оборудованием;
налаживание и развитие международного сотрудничества в сфере образования и науки;
дальнейшее эффективное сотрудничество с государственными, общественными и бизнес-структурами по трудоустройству выпускников;
улучшение условий труда и социального обеспечения педагогических, научных и других работников Университета.
14. Министерству высшего и среднего специального образования, Госкомгеологии и Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.