OʻZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTLIGIGA KOʻRSATILGAN NOMZODLAR ROʻYXATGA OLINDI
Bugun, 5-iyun kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi. Unda MSK aʼzolari, siyosiy partiyalar vakillari, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini oʻtkazuvchi okrug saylov komissiyalarining aʼzolari ishtirok etdi.
Majlis kun tartibidan siyosiy partiyalar tomonidan koʻrsatilgan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarni roʻyxatga olish toʻgʻrisidagi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tashviqoti va ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan oʻtkazish toʻgʻrisidagi masalalar oʻrin oldi.
Taʼkidlash joizki, joriy yilning 31-may kuni Markaziy saylov komissiyasiga Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi hamda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston liberal-demokratik partiyasi, 1-iyun kuni Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasi hamda Oʻzbekiston Ekologik partiyasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga koʻrsatilgan nomzodlarni roʻyxatga olishni soʻrab murojaat etdi va nomzodlarni qoʻllab-quvvatlovchi imzo varaqalarini taqdim etdi.
Markaziy saylov komissiyasining ekspert guruhlari joriy yil 31-may – 2-iyun kunlari yuqorida qayd etilgan 4 ta siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan fuqarolarning nomzodlarni qoʻllab-quvvatlovchi imzo varaqalari toʻgʻri toʻldirilganligini saylov qonunchiligi talablariga qatʼiy amal qilgan holda tekshirdilar.
Tekshirish natijalariga koʻra ekspert guruhlari aʼzolari siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan imzolar qonunchilik talablariga muvofiq toʻplanganligini inobatga olib, barcha 4 ta siyosiy partiyalar tomonidan toʻplangan imzo varaqalari ular tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga koʻrsatilgan nomzodlarni roʻyxatga olish uchun yetarli miqdorda hamda qonunchilik talablariga mos ekanligi toʻgʻrisida xulosaga kelganlar.
Markaziy saylov komissiyasining ishchi guruhi Ekspert guruhlari tomonidan taqdim etilgan xulosalarni inobatga olgan holda hamda siyosiy partiya takdim etgan hujjatlar qonunchilik talabiga toʻliq mos kelishi, belgilangan tartibda va muddatda murojaat qilinganligidan kelib chiqib, siyosiy partiyalar tomonidan koʻrsatilayotgan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarni roʻyxatga olish yuzasidan oʻz xulosasini taqdim etgan.
Yuqoridagilarga muvofiq, majlisda Xalq demokratik partiyasidan Ulugʻbek Ilyosovich Inoyatovni, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston liberal-demokratik partiyasidan Shavkat Miromonovich Mirziyoyevni, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan Robaxon Anvarovna Maxmudovani hamda Oʻzbekiston Ekologik partiyasidan Abdushukur Xudoyqulovich Xamzayevni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod etib roʻyxatga olish toʻgʻrisidagi qaror qabul qilindi.
Shuningdek, majlisda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tashviqotni oʻtkazish masalalari muhokama etildi va tegishli qaror qabul qilindi.
Qaror bilan Prezidentlikka nomzodlarning saylovoldi tashviqoti 2023-yil 7-iyundan boshlanishi qayd etilib, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasining respublika va hududiy teleradiokanallarida bepul ajratiladigan efir hajmi va vaqti, “Yangi Oʻzbekiston”, “Pravda Vostoka”, “Xalq soʻzi”, “Narodnoye slovo” kabi Respublika gazetalarida hamda 24 nomdagi mahalliy gazetalarda bepul ajratiladigan nashr maydoni tasdiqlandi.
Ommaviy axborot vositalari saylovoldi tashviqoti davrida bepul ajratiladigan efir vaqti va nashr maydoni doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tashviqoti davrida chiqishlari uchun zarur shart-sharoitlar yaratadi.
Yangiliklar dasturlarida va boshqa axborot materiallarida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tadbirlarini yoritishda tenglik prinsipiga rioya etishi lozim.
Majlisda ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan oʻtkazish toʻgʻrisidagi masala ham koʻrib chiqildi. Markaziy saylov komissiyasiga kelib tushgan murojaatlar asosida 9 ta mahalliy ommaviy axborot vositasining 39 nafar vakillari akkreditatsiyadan oʻtkazildi.

CANDIDATES REGISTERED FOR THE OFFICE OF PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN
Today, June 5, a regular meeting of the Central Election Commission was held. The meeting was attended by members of the Central Election Commission, representatives of political parties and members of District Election Commissions for the presidential elections in the Republic of Uzbekistan.
The agenda included registration of presidential candidates nominated by political parties, campaign of presidential candidates and accreditation of media representatives.
It should be noted that on May 31 this year the Social Democratic Party of Uzbekistan Adolat and the Movement of Entrepreneurs and Businessmen - Liberal Democratic Party of Uzbekistan, and on June 1 the People's Democratic Party of Uzbekistan and the Ecological Party of Uzbekistan submitted to the Central Election Commission an application for registration of the presidential candidates nominated by these parties and submitted the signature lists in support of the candidates.
The expert groups of the Central Election Commission verified the correctness of the signature lists submitted by these four parties in support of the candidates from May 31 to June 2 this year in strict compliance with the electoral legislation.
As a result of the review, taking into account the fact that the signatures submitted by the political parties were collected in accordance with the legal provisions, the members of the expert groups concluded that the signature lists of four political parties had been collected in sufficient numbers to register their nominated candidates for the post of President of Uzbekistan and also complied with the legal provisions.
Taking into account the conclusions presented by the expert groups and on the basis that the documents submitted by the political parties fully complied with the legal requirements and were submitted in the prescribed manner and within the prescribed deadlines, the working group of the Central Election Commission presented its conclusion on the registration of the candidates nominated by the political parties for the post of President of the Republic of Uzbekistan.
In accordance with the above, the meeting adopted a Resolution on the registration of Ulugbek Ilyasovich Inoyatov of the People's Democratic Party of Uzbekistan and Shavkat Miromonovich Mirziyoyev of the Movement of Entrepreneurs and Businessmen - Liberal Democratic Party of Uzbekistan, Robakhon Anvarovna Makhmudova of the Social Democratic Party of Uzbekistan and Abdushukur Khudoykulovich Khamzaev of the Ecological Party of Uzbekistan as candidates for the post of President of Uzbekistan.
The meeting also discussed pre-election campaign issues for the presidential candidates and adopted a Resolution to this effect.
In view of the fact that this Resolution marks the beginning of the presidential candidates' election campaign on June 7, 2023, it approves the amount and time of free airtime on the national and regional television and radio channels of the National Television and Radio Company of Uzbekistan, as well as free print space in the newspapers Yangi O'zbekiston, Pravda Vostoka, Xalq so'zi, Narodnoe slovo and 24 local newspapers.
During the pre-election campaign, the media create conditions for presidential candidates to appear in free airtime and free print space during the election campaign.
News broadcasts and other informational materials should adhere to the principle of equal treatment when covering presidential candidates' campaign events.
The meeting also addressed the issue of accreditation of media representatives. On the basis of applications received by the Central Election Commission, 39 representatives of 9 local media outlets were accredited.