OʻZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTLIGIGA KOʻRSATILGAN NOMZODLAR ROʻYXATGA OLINDI
Bugun, 5-iyun kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi. Unda MSK aʼzolari, siyosiy partiyalar vakillari, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini oʻtkazuvchi okrug saylov komissiyalarining aʼzolari ishtirok etdi.
Majlis kun tartibidan siyosiy partiyalar tomonidan koʻrsatilgan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarni roʻyxatga olish toʻgʻrisidagi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tashviqoti va ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan oʻtkazish toʻgʻrisidagi masalalar oʻrin oldi.
Taʼkidlash joizki, joriy yilning 31-may kuni Markaziy saylov komissiyasiga Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi hamda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston liberal-demokratik partiyasi, 1-iyun kuni Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasi hamda Oʻzbekiston Ekologik partiyasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga koʻrsatilgan nomzodlarni roʻyxatga olishni soʻrab murojaat etdi va nomzodlarni qoʻllab-quvvatlovchi imzo varaqalarini taqdim etdi.
Markaziy saylov komissiyasining ekspert guruhlari joriy yil 31-may – 2-iyun kunlari yuqorida qayd etilgan 4 ta siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan fuqarolarning nomzodlarni qoʻllab-quvvatlovchi imzo varaqalari toʻgʻri toʻldirilganligini saylov qonunchiligi talablariga qatʼiy amal qilgan holda tekshirdilar.
Tekshirish natijalariga koʻra ekspert guruhlari aʼzolari siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan imzolar qonunchilik talablariga muvofiq toʻplanganligini inobatga olib, barcha 4 ta siyosiy partiyalar tomonidan toʻplangan imzo varaqalari ular tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga koʻrsatilgan nomzodlarni roʻyxatga olish uchun yetarli miqdorda hamda qonunchilik talablariga mos ekanligi toʻgʻrisida xulosaga kelganlar.
Markaziy saylov komissiyasining ishchi guruhi Ekspert guruhlari tomonidan taqdim etilgan xulosalarni inobatga olgan holda hamda siyosiy partiya takdim etgan hujjatlar qonunchilik talabiga toʻliq mos kelishi, belgilangan tartibda va muddatda murojaat qilinganligidan kelib chiqib, siyosiy partiyalar tomonidan koʻrsatilayotgan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarni roʻyxatga olish yuzasidan oʻz xulosasini taqdim etgan.
Yuqoridagilarga muvofiq, majlisda Xalq demokratik partiyasidan Ulugʻbek Ilyosovich Inoyatovni, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston liberal-demokratik partiyasidan Shavkat Miromonovich Mirziyoyevni, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan Robaxon Anvarovna Maxmudovani hamda Oʻzbekiston Ekologik partiyasidan Abdushukur Xudoyqulovich Xamzayevni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzod etib roʻyxatga olish toʻgʻrisidagi qaror qabul qilindi.
Shuningdek, majlisda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tashviqotni oʻtkazish masalalari muhokama etildi va tegishli qaror qabul qilindi.
Qaror bilan Prezidentlikka nomzodlarning saylovoldi tashviqoti 2023-yil 7-iyundan boshlanishi qayd etilib, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasining respublika va hududiy teleradiokanallarida bepul ajratiladigan efir hajmi va vaqti, “Yangi Oʻzbekiston”, “Pravda Vostoka”, “Xalq soʻzi”, “Narodnoye slovo” kabi Respublika gazetalarida hamda 24 nomdagi mahalliy gazetalarda bepul ajratiladigan nashr maydoni tasdiqlandi.
Ommaviy axborot vositalari saylovoldi tashviqoti davrida bepul ajratiladigan efir vaqti va nashr maydoni doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tashviqoti davrida chiqishlari uchun zarur shart-sharoitlar yaratadi.
Yangiliklar dasturlarida va boshqa axborot materiallarida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlarning saylovoldi tadbirlarini yoritishda tenglik prinsipiga rioya etishi lozim.
Majlisda ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan oʻtkazish toʻgʻrisidagi masala ham koʻrib chiqildi. Markaziy saylov komissiyasiga kelib tushgan murojaatlar asosida 9 ta mahalliy ommaviy axborot vositasining 39 nafar vakillari akkreditatsiyadan oʻtkazildi.

ЗАРЕГИСТРИРОВАНЫ КАНДИДАТЫ В ПРЕЗИДЕНТЫ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
Сегодня, 5 июня, состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии. В нем приняли участие члены ЦИК, представители политических партий, члены окружных избирательных комиссий по проведению выборов Президента Республики Узбекистан.
В повестку дня вошли вопросы о регистрации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан, выдвинутых политическими партиями, а также по предвыборной агитации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан и аккредитации представителей средств массовой информации.
Следует отметить, что 31 мая текущего года Социал-демократическая партия Узбекистана «Адолат» и Движение предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократическая партия Узбекистана, а 1 июня Народно-демократическая партия Узбекистана и Экологическая партия Узбекистана обратились в Центральную избирательную комиссию с просьбой о регистрации выдвинутых этими партиями кандидатов в Президенты Республики Узбекистан и представили подписные листы в поддержку кандидатов.
Экспертные группы Центральной избирательной комиссии с 31 мая – 2 июня текущего года, в строгом соответствии с требованиями избирательного законодательства, проверили правильность составления подписных листов граждан в поддержку кандидатов, представленных вышеотмеченными 4 политическими партиями.
По результатам проверки члены экспертных групп, принимая во внимание тот факт, что подписи, представленные политическими партиями, собраны в соответствии с требованиями законодательства, пришли к выводу, что подписные листы 4 политических партий собраны в достаточном количестве для регистрации выдвинутых ими кандидатов в Президенты Республики Узбекистан, а также соответствуют требованиям законодательства.
Рабочая группа Центральной избирательной комиссии, учитывая заключения, представленные экспертными группами, и основываясь на том, что документы, представленные политическими партиями, полностью соответствуют требованиям законодательства, а также что они обратились в установленном порядке и сроки, представила свое заключение о регистрации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан, выдвинутых политическими партиями.
В соответствии с вышеизложенным, на заседании принято постановление о регистрации в кандидаты Президента Республики Узбекистан Улугбека Илясовича Иноятова от Народно–демократической партии, Шавката Миромоновича Мирзиеева от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально- демократической партии Узбекистана, Робахон Анваровну Махмудову от Социал-демократической партии Узбекистана и Абдушукура Худойкуловича Хамзаева от Экологической партии Узбекистана.
На заседании также обсуждены вопросы проведения предвыборной агитации кандидатов в Президенты Республики Узбекистан и принято соответствующее постановление.
Отмечая, что данным постановлением предвыборная кампания кандидатов в Президенты начинается с 7 июня 2023 года, утверждены объем и время бесплатного эфирного времени республиканских и региональных телерадиоканалов Национальной телерадиокомпании Узбекистана, а также бесплатной печатной площади в газетах «Янги Ўзбекистон», «Правда Востока», «Халқ сўзи», «Народное слово» и 24 местных газетах.
Средства массовой информации во время предвыборной агитации создают необходимые условия для выступления кандидатов в Президенты Республики Узбекистан в рамках предоставленного бесплатного эфирного времени и печатной площади в период избирательной кампании.
В новостных программах и других информационных материалах необходимо придерживаться принципа равенства при освещении предвыборных мероприятий кандидатов в Президенты Республики Узбекистан.
На заседании также рассмотрен вопрос об аккредитации представителей СМИ. На основе обращений, поступивших в Центральную избирательную комиссию, были аккредитованы 39 представителей 9 местных средств массовой информации.